.
Strona główna | RealizacjeNaprawa przeciekającego stropu

Naprawa przeciekającego stropu

Atrakcyjnie wykończony i dobrze zlokalizowany budynek zrealizowany przez Family House w poznańskiej dzielnicy Wilda posiada VI kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, w której zlokalizowano podziemną halę garażową mieszczącą 25 miejsc garażowych.

Podstawy okrągłych elementów obrabia się specjalną systemową taśmą neoprenową

Nad garażami znajduje się dziedziniec, który należało oczywiście uszczelnić. Hydroizolację wykonano z dwóch warstw papy termozgrzewalnej. Wydawać by się mogło, że to dobre rozwiązanie. Lecz sam materiał niewiele pomoże, jeśli wykonawca nie dołoży staranności przy wykonywaniu prac. Tak stało się właśnie w Poznaniu. Papy zaczęły przeciekać dosłownie kilka miesięcy po ułożeniu. Strop nad garażem trzeba było uszczelniać od nowa.


Na zagruntowaną powierzchnię nakłada się pierwszą warstwę Hydrotechu, potem włókninę zbrojącą i drugą warstwę płynnej membrany

Po raz pierwszy skontaktowałem się z inwestorem w lipcu 2009 r., promując Hydrotech MM6125. Chciałem, aby ten materiał został zastosowany do zaizolowania powierzchni dziedzińca. Wtedy wybrana została papa termozgrzewalna, ale co się odwlecze… Po kłopotach z przeciekami inwestor sam się do mnie zgłosił. Miałem oczywiście z tego sporą satysfakcję.


Gotowe połączenie ze ścianą

Strop nad garażem ma konstrukcję żelbetową, wykonaną z betonu szczelnego. Powierzchnię odwadniają grawitacyjne wpusty dachowe Marley Alutec (zastosowane na moją sugestię). Jako hydroizolację ułożyliśmy oczywiście Hydrotech MM6125 produkcji American Hydrotech, Inc. Jest to gumowo-asfaltowa, monolityczna membrana hydroizolacyjna, która po zaaplikowaniu trwale łączy się z podłożem na całej powierzchni. Hydrotech jest materiałem systemowym, posiadającym dokładne wytyczne na temat układania. Prace przy układaniu mogą być wykonywane wyłącznie przez ludzi przeszkolonych, ponieważ temperatura układania wynosi 200–220ºC stopni Celsjusza.




Uszczelnianie wpustu

Firma Kanik Roofing weszła na przygotowany plac budowy. Poprzednia hydroizolacja z papy została usunięta przez inwestora. Zamontowane były także wpusty odwadniające.


Podstawy masztów itp. najpierw okłada się stalowym systemowym kątownikiem, a następnie wypełnia płynnym Hydrotechem

Przystąpiliśmy więc do pracy. Pierwszą czynnością było gruntowanie płyty żelbetowej. Po upływie doby rozpoczęliśmy nakładanie Hydrotechu MM 6125. Nałożone zostały dwie warstwy materiału, rozdzielone włókniną zbrojącą. Podstawy elementów przechodzących przez dach zostały uszczelnione systemowymi komponentami: taśmą neoprenową lub Hydrotechem wlanym w formę z przytwierdzonych do podłoża kątowników.


Ostateczną warstwę wykończeniową tworzy papa bitumiczna

Powierzchnia do uszczelnienia nie była duża – wynosiła 430 m2 – lecz prace trwały 6 dni.

Po ich zakończeniu dach został poddany próbie wodnej: Zalano go wodą o głębokości 10 cm i pozostawiono na 7 dni.

Na suficie podziemnego garażu nie pokazała się ani jedna kropla wody.

Na hydroizolacji miał zostać ułożony drenaż Zinco (dostawcą była firma GCL) i płytki nawierzchniowe, lecz to miał już wykonać inwestor. Kanik Roofing wykonał swoje zadanie.


Początek próby wodnej – po 7 dniach nie stwierdzono przecieków

Za wartą wspomnienia uważam dylatację, która poprzednio mocno przeciekała. My uszczelniliśmy ją specjalną taśmą neoprenową zaprojektowaną właśnie do takich celów.

Prace przebiegły bez komplikacji, pod dokładnym nadzorem przedstawicieli inwestora, którzy dosłownie patrzyli nam na ręce. Roboty dokładnie obfotografowywali i codziennie byli obecni na budowie.

Firma Kanik Roofing udzieliła 15-letniej gwarancji na szczelność wykonania hydroizolacji.

Wojciech Kanik
Kanik Roofing
www.kanikroofing.pl

Źródło: Dachy Płaskie, nr 3 (8) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Hydroizolacja stropu garażu podziemnego
Hydroizolacja stropodachów - Systemowe rozwiązania Izolmat Gdańsk
Uszczelnianie dachów krytych blachą za pomocą materiałów płynnych
Trwałe uszczelnienia dachów
System wykrywania przecieków
Renowacja dachu płaskiego 10 kroków naprawy dachu, cz. 1
Renowacja dachu płaskiego 10 kroków naprawy dachu, cz. 2
Przecieki następstwem sposobu eksploatacji oraz błędów projektowych i wykonawczych



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich