.
Strona główna | RealizacjeSąd pod papą

Sąd pod papą

Artykuł przedstawia dach na budynku lubelskiego sądu rejonowego. Projekt przewidywał ułożenie na dachu papy termozgrzewalnej. Wykonawca, firma Karya, wybrał produkty firmy Swisspor.

Budowę nowego budynku sądu rejonowego w Lublinie ukończono w 2006 r.

Wykonawstwo hydroizolacji dachu zlecono firmie Karya. Generalnym wykonawcą sądu była firma BT Nieruchomości, z którą Karya jako podwykonawca wielokrotnie już współpracowała. Obie strony znają się i darzą zaufaniem.

Dach sądu pokryto papą termozgrzewalną, przy czym projekt nie określał dokładnie, czyjej produkcji ma to być wyrób.


Wpust dachowy obrobiony papą podkładową i nawierzchniową

Co na dach?
Jak twierdzi mgr inż. Adam Bartczuk, w Polsce panuje niestety niska kultura użytkowania i eksploatowania dachów płaskich. Abstrahując od samych materiałów stosowanych na pokrycia i poziomu wykonawstwa, na dachach nie wytycza się traktów komunikacyjnych, więc hydroizolacje są uszkadzane przy okazji napraw znajdujących się na nich urządzeń, nie przestrzega się zaleceń konserwacyjnych. Usterkom tym można w pewnym stopniu zapobiegać, stosując odpowiednie materiały.


Kominek wentylacyjny
Inwestorowi zależało na bardzo dobrym pokryciu dachu, Karya zaś wszystkie swoje dotychczasowe realizacje wykonywała papami termozgrzewalnymi, ma więc spore doświadczenie w tym względzie. Z czystym sumieniem poleciła zastosowanie produktów Swisspora z serii Czarna Mamba (o ile projekt nie wymusza zastosowania konkretnego produktu, Karya zawsze proponuje właśnie te wyroby).


Obróbka podstawy komina wentylacyjnego

Warstwy
Układ dachu jest następujący: stropodach żelbetowy, paraizolacja z folii PE, kliny styropianowe kształtujące spadki do koryt dachowych, na nie ocieplenie z wełny mineralnej i dwuwarstwowe pokrycie z papy termozgrzewalnej. Przy attykach zastosowano klin z wełny lub ze styropianu, który powoduje łagodne przejście przez kąt 90 stopni.


Obróbka podstawy klimatyzatora. Obróbkę wykonano z 8 kawałków papy (4 części papy podkładowej i 4 części nawierzchniowej) zachodzących na siebie w odpowiednim ułożeniu

Dach miał powierzchnię ok. 1200 m2. Nie jest to dużo, lecz na połaci występuje dużo dodatkowych elementów, wymagających dodatkowych obróbek i uszczelnień: kominy, wyłazy dachowe, maszty antenowe, attyki, dużo podstaw pod urządzenia (głównie pod klimatyzatory), instalacja odgromowa. Nie było świetlików, ale za to są wyłazy dachowe z przezroczystego poliwęglanu, rekompensujące po części ich brak


Centrala klimatyzacyjna – newralgiczne miejsce na dachu

Spodnią warstwę papy układaną na wełnie zamocowano mechanicznie, łącznikami teleskopowymi. W tym momencie wykonano także wszystkie obróbki ww. elementów w papie podkładowej. Następnie połać pokryto papą wierzchnią, zgrzano ją i wykonano obróbki blacharskie.


Centrala klimatyzacyjna – newralgiczne miejsce na dachu

Po 2 latach bez zmian…
Dachy płaskie są przeważnie projektowane z 1–2% spadkiem. Przy zastosowaniu tak miękkiego materiału jak wełna mineralna jest to jednak zbyt mało – nawet stosunkowo nieduży nacisk powodować może bowiem wgniecenia i zastoiny. Mając to na uwadze projektant za radą firmy wykonawczej zwiększył spadek z 1,5 do 2,5%.


Połać dachowa. Widoczne wypływki bitumu, które są podstawowym warunkiem prawidłowego zgrzewu papy termozgrzewalnej

Generalnie dach nie wymagał szczególnej uwagi, bo Karya dachami zajmuje się od roku 1994 roku, a ten dach nie miał elementów nowych. W trakcie robót nie pojawiło się nic, co opóźniałoby prace. Był to dach nowy, na budynku nowowznoszonym, więc o wiele łatwiejszy do wykonania niż remont starego pokrycia.


Tu widać, w jaki sposób są prowadzone przewody instalacji odgromowej. Mocuje się je na specjalnych betonowych kostkach, które są przyklejone bezpośrednio do papy również papą bitumiczną

Karya zawsze podkreśla znaczenie wierzchniej warstwy pokrycia, po której wcześniej czy później będą chodzić ludzie. Do wszelkich urządzeń zainstalowanych na dachach muszą być wytrzymałe dojścia. Papy Swisspor nadają się do tego doskonale. Obok sądy stoi inny budynek, którego dach ma hydroizolację z papy produkcji zachodniej, z której na ścieżkach komunikacyjnych po 2 latach znikła posypka – po prostu starła się. Karya naprawiła te miejsca, naklejając w nich papę Swisspor.


Obróbka nogi podstawy wentylatora

Przedstawiany w artykule dach został ukończony latem 2006 r. i do tej pory nie widać żadnych oznak starzenia się czy zużycia pokrycia. Gwarancja wykonawcza na szczelność dachu nie przekracza gwarancji producentów poszczególnych materiałów użytych przy inwestycji – jest to 10 lat. Firmowa karta gwarancyjna wymaga jednak dokonywania okresowych przeglądów dachu, aby gwarancja zachowała ważność.


Attyka

Bezpieczna Temida
Inspektor budowlany wykazał się wiedzą merytoryczną i zwracał uwagę na szczegóły typu: połączenia pap, wypływki, obróbki papowe (żeby nie były na krawędziach), zakończenia obróbek na kominach listwami dociskowymi czy koryta spływowe.


Przejście między poszczególnymi częściami budynku. Pod papą jest dylatacja, tzw. omega – blacha ułożona po obu stronach, między nią dylatacja na to papa

30 dni od dnia wejścia z robotami do dnia oddania dachu i  została ukończona w terminie. Spora w tym zasługa pogody, która była wówczas wręcz wymarzona. Odbiór techniczny odbył się bez zastrzeżeń. Siedziba Temidy jest dobrze chroniona.


Podstawa attyki z bliska


Współpraca: mgr inż. Adam Bartczuk, Karya Sp. z o.o.
Zdjęcia: Karya Sp. z o.o.
www.karya.pl

Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (1) 2008
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich