.
Strona główna | Technika i technologiePodciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich

Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich

Instalacja podciśnieniowa działa na zasadzie syfonu i powoduje niejako odsysanie wody z powierzchni dachu. Wskutek siły grawitacji w pionach odprowadzających w instalacji powstaje podciśnienie, powodujące wymuszony przepływ wody. Wartość podciśnienia zależna jest od długości pionów odprowadzających oraz średnicy instalacji.

System otwartych zawiesi do montażu systemu odwadniającego

Tradycyjny system odprowadzania wody deszczowej za pomocą rynien charakteryzuje się przeważnie niewielkim stopniem ich wypełnienia, osiągającym najwyżej 50%. Podciśnieniowy system odwadniania dachów Dyka Vacurain wymusza odpływ wody zebranej wskutek opadów dzięki całkowitemu wypełnieniu rur i wykorzystaniu siły ciężkości.

Dzięki starannie dobranym średnicom instalacji odprowadzającej – obliczonym przy pomocy programu komputerowego – przy odpowiednich opadach osiąga się całkowite wypełnienie rur. 

Dla porównania: tradycyjny system odprowadzania wody deszczowej o średnicy przewodów 125 mm i stopniu wypełnienia wynoszącym 50% posiada taką samą wydajność (3 litry wody deszczowej na sekundę) jak instalacja Vacurain o przekroju 40 mm. Podstawową zasadą jest możliwie skuteczne zapobieganie przedostawaniu się powietrza do systemu, zmniejsza ono bowiem podciśnienie i obniża optymalną wydajność całego systemu.


Przyłączenie wpustu

Wodoszczelny system
Opracowany przez firmę Dyka system odprowadzania wody deszczowej Vacurain pozwala na szybkie, dokładne i tanie odprowadzanie wody z dużych powierzchni dachowych, a zarazem jest systemem optymalnie wkomponowanym w architekturę budynku dzięki wbudowaniu go w jego konstrukcję.

Jest to praktyczne, opłacalne i estetyczne rozwiązanie wysokiej jakości, przeznaczone przede wszystkim do odprowadzania wody deszczowej z budynków użytkowych, wobec których postawiono szczególne wymagania architektoniczne i konstrukcyjne.

Produkowany z PVC-U system Vacurain stanowi udoskonalenie systemu określanego skrótem UV – od fińskiego „Umpi Virtaus”, czyli „obieg zamknięty”. W zamkniętym systemie odprowadzania wody deszczowej zastosowano rury o niewielkich średnicach pozwalające na szybki przepływ wody deszczowej.


Opatentowany samozatrzaskowy wąż elastyczny do przyłączania wpustów do instalacji

System z PVC posiada szereg istotnych zalet sprawiających, że ma on przewagę nad instalacją z PE: niski współczynnik rozszerzalności termicznej, tanią technikę łączenia i mocowania oraz niewielki koszt materiału. Ponadto system jest łatwy w montażu, trudnopalny i zachowuje przy tym wszystkie zalety systemu zamkniętego:
  • niewielkie średnice poprawiające efekt wizualny, a zarazem pozwalające na łatwe ukrycie instalacji;
  • większe możliwości dla projektanta;
  • większa opłacalność dla inwestora.

Znaczenie wpustu dachowego
Innowacyjna konstrukcja wpustu Vacurain pozwala na ograniczenie do minimum ilości zasysanego powietrza, dzięki czemu osiąga się tak dużą wydajność w odprowadzaniu wody. Stosowane wpusty wytwarzają jednak większy opór podczas wpływania wody do przewodów. Cała sztuka polega zatem na znalezieniu właściwej równowagi.


Budowa wpustu dachowego do pokryć dachowych z tworzyw sztucznych

Firmie Dyka udało się opracować taki model wpustu, który pozwala na osiągnięcie maksymalnej wydajności w odprowadzaniu wody przy minimalnym poziomie wody, nie powodując przy tym efektów ubocznych w postaci dźwięków i nadmiernych drgań. Przy poziomie wody na dachu wynoszącym 30 mm, wpust Vacurain osiąga przepustowość do 12 litrów wody deszczowej na sekundę. W przeliczeniu oznacza to, że jeden wpust jest w stanie zebrać wodę deszczową z płaskiego dachu o powierzchni 500 m2.


Wpust dachowy Vacurain

Aby montaż przebiegał w sposób planowy i nie wymagał dodatkowych prac dekarskich, Dyka dostarcza system wraz z izolacją, pozwalającą na łączenie ze sobą jej kolejnych warstw do uzyskania grubości od 7 do 13 cm włącznie.


Projektowanie instalacji
Wybór systemu odwadniającego może być podyktowany różnymi względami. Jeżeli architekt pragnie usunąć instalację z pola widzenia, możliwości oferowane przez system Vacurain są prawie nieograniczone. Dzięki zastosowaniu rur o niewielkich średnicach wewnątrz budynku instalację można skutecznie ukryć nad sufitami podwieszanymi lub w listwach montażowych.

Zalety systemu są najlepiej widoczne w przypadku większych, płaskich bądź lekko nachylonych dachów lub w przypadku stosowania rynien zbiorczych. 

Ostateczny projekt instalacji jest określany na podstawie powierzchni dachu i kąta jego nachylenia, wysokości budynku, rodzaju konstrukcji dachowej oraz rozmieszczenia instalacji.


Vacurain jako system awaryjny – wpust na podwyższeniu 30 mm

Istotne jest także, czy przewiduje się balastowanie dachu żwirem.

Na podstawie powyższych danych można określić położenie wpustów dachowych i obliczyć wydajność instalacji. Można też wówczas ustalić lokalizację przelewów awaryjnych, łącznie z ich przepustowością.Na podst. materiałów firmy
Dyka Sp. z o.o.
ul. Belgijska 5
55-221 Jelcz-Laskowice
tel.: 0-71/301 00 00
fax 0-71/301 00 01
sekretariat@dyka.com.pl
www.dyka.pl
Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (1) 2008

CZYTAJ WIĘCEJ

System odwadniania dachów płaskich akasison
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym
System podciśnieniowego odwadniania dachów Wavin QuickStream
Podciśnieniowy system odwadniania dachów Polo-UDS
Podciśnieniowy system odwadniania dachów Siaqua
Odwodnienie linioweDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich