.
Strona główna | RealizacjeLuksusowa marka pod bezpiecznym dachem

Luksusowa marka pod bezpiecznym dachem

Przedmiotem zadania było wykonanie poszycia dachu płaskiego na obiekcie typu hala o konstrukcji stalowej. Obiekt to salon sprzedaży samochodów ekskluzywnej marki Infiniti.

Projekt dachu

Warstwą nośną dachu jest blacha trapezowa o grubości 0,88 mm mocowana do konstrukcji wkrętami Gunnebo i zszywana podłużnie wkrętami oc.


Blacha trapezowa, paroizolacja, warstwa wełny

Spadki należało więc zapewnić poprzez odpowiednie ułożenie ocieplenia. Warstwa termiczna ułożono na paroizolacji o grubości 0,2 mm na zakład,  zakłady sklejono taśmą dwustronnie przylepną.


Druga warstwa wełny, układana z przesunięciem

Izolacja termiczna wykonana została z wełny Rockwool – płyty Monrock o grubości 100 mm. Na ociepleniu ułożono spadki podłużne z klinów z wełny mineralnej Dachrock o grubości od 40 do 140 mm wykonanych fabrycznie w zakładach Rockwool według przesłanego projektu.


Kliny. Obok krawędzi membrany z łącznikami

Dodatkowo z klinów wełnianych o grubości od 10 do 90 mm, dla zapewnienia spadków poprzecznych wykonano kontrrozpływy w dnach zlewni, oraz zapewniono odprowadzenie wody zza świetlików dachowych


Podstawa świetlika. Membrana wywinięta na ściankę, ale jeszcze niezamocowana

Notabene, kliny zlewni są dosyć mocno pochylone – zaprojektowano 2% spadku, lecz nie powinno to powodować żadnych problemów na dachu.

Odwodnienie dachu wykonano za pomocą wpustów odwadniającego podciśnieniowego systemu grawitacyjnego systemu Pluvia.


Attyka. Hydroizolacja zostanie wyprowadzona na górę i przykryta obróbką blacharską

W strefach wokół wpustów, czyli na obszarach o powierzchni ca. 5 m2 wełnę właściwej warstwy termicznej zastąpiono poliuretanem o dużej gęstości. Zrobiono to ze względu na możliwość przemarzania tych stref – ukształtowanie spadków sprawiło, że w najcieńszych miejscach leży tylko 10 cm wełny.

Pierwotny projekt przewidywał pokrycie dachu membraną z EPDM, lecz inwestor ostatecznie zdecydował się na hydroizolację z PCV jako wykazującą w przebiegu gwarancji większą trwałość spawów i materiału na czynniki zewnętrzne, oraz łatwiejszy serwis.


Rozwiązania konstrukcyjne attyki

Wybrano izolację przeciwwodną w technologii Sika o grubościach: 1,8 mm na powierzchni i 1,5 mm na płaszczyznach pionowych. Powłokę  wykonano zgodnie z projektem Sika, mocując ją do podłoża za pomocą łączników teleskopowych Gunnebo. Membranę dodatkowo zespawano homogenicznie, na większości powierzchni automatem.


Podstawa wspornika pomostu

Powierzchnia dachu wynosiła 1200 m2. Dach nie był prostą płaską płaszczyzną, lecz jak na stosunkowo niewielką powierzchnię miał sporo komplikacji: cztery świetliki podwójne, dziesięć świetlików pojedynczych, dwa pomosty dla instalacji, wyłaz, szereg kanałów wentylacyjnych, wentylatorów i kilka innych drobnych obiektów. Wszystkie te elementy trzeba było oczywiście odpowiednio obrobić i uszczelnić. Wykonano to zgodnie z zaleceniami dostawcy technologii i doświadczeniem własnym. Na uwagę zasługują obróbki podstaw urządzeń znajdujących się na dachu oraz wywinięcia za attyki z płyty warstwowej.


Wpust systemu odwadniającego

Realizacja dachu wraz z obróbkami trwała ok. 35 dni. Spowodowane to było dużą liczbą przejść przez dach oraz montażem urządzeń i attyk już w trakcie samych robót dachowych.


Gotowe, jeszcze nieoczyszczone po montażu pokrycie

Problemów nastręczyły jedynie opady deszczu w czasie montażu. Pod już ułożoną hydroizolacją powstawały bowiem depozyty wody wywołane brakiem spadków w konstrukcji. Spowodowało to konieczność odsysania i szczotkowania wody, a także układania prowizorycznych zabezpieczeń w dnach fal trapezu.


Charakterystyczna koperta w zlewni

Wykonawca dachu, firma Hydro8izolacje udzieliła 121 miesięcy gwarancji na szczelność poszycia.


Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (1) 2008
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Pałac Mierzęcin pod ochroną Triflex

Pałac Mierzęcin ma za sobą długą historię. Wzniesiony jako rodzinna posiadłość w latach 1861–63, w późniejszym okresie stanowił siedzibę domu dziecka, by wreszcie przed kilkoma laty – po długim czasie zaniedbania – powrócić do dawnej świetności jako luksusowy hotel. Czytaj więcej

RAPORTY I ZESTAWIENIA