.
Strona główna | Technika i technologieSystem wykrywania przecieków

System wykrywania przecieków

Nieszczelne hydroizolacje dachowe przyprawiają użytkowników oraz administratorów budynków o ból głowy. Taki stan rzeczy na budynkach prywatnych nie trwa zwykle długo, ponieważ prywatny właściciel szybko naprawia szkodę. Inaczej jednak bywa na budynkach użyteczności publicznej.
Tu naprawę przesuwa się w czasie, tłumacząc to brakiem finansów. Bywa i tak, że powstałe wskutek przecieku szkody są przez administratora zgłaszane jako objęte gwarancją na szczelność dachu. Usunięcie nieszczelności zaś trwa i trwa…


Całopowierzchniowe klejenie warstwy kontaktowej smartex® i górnej warstwy hydroizolacji

Należałoby więc zaplanować odpowiednią strategię usuwania błędów budowlanych, będących ich następstwami szkód oraz unikania kosztów remontów i eksploatacji. Przydatne okazuje się tutaj urządzenie do wykrywania przecieków w hydroizolacji. Jego zakup szybko się zwraca, ponieważ nieszczelność zostaje szybko wykryta i zlokalizowana.

Połać pod kontrolą
Jedna z niemieckich państwowych spółek zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami już na etapie projektowania swojej najnowszej inwestycji chciała wykluczyć niebezpieczeństwo szkód spowodowanych nieszczelnościami w pokryciu. Rozwiązanie dla budowanego szpitala miało spełnić dwa warunki: montaż systemu wykrywającego przecieki mimo ograniczonego budżetu oraz możliwość późniejszego przejęcia obsługi systemu.


Alternatywa: całopowierzchniowe zgrzewanie warstwy kontaktowej z górną warstwą pokrycia

Wymagania te spełnia system smartex® is, którego dojrzałą wersję w br. przedstawiła firma Progeo. W odróżnieniu od znanego systemu smartex® mx jest on przeznaczony specjalnie dla hydroizolacji bitumicznych. Można go stosować zarówno na dachach nowobudowanych, jak i remontowanych.

Rdzeniem instalacji jest przewodząca elektrycznie warstwa z odpornej na wysoką temperaturę włókniny szklanej. Włókninę rozkłada się na całej powierzchni dachu pomiędzy dolna a górną warstwa hydroizolacji. Jeśli pod wierzchnia warstwę przedostanie się woda, to oczywiście popłynie ona także na włókninę. Nowością jest, że właściciel budynku może sam kontrolować szczelność hydroizolacji aparatem ręcznym lub zamontowanym na stałe albo na zasadzie kontroli wyrywkowych, albo metodą ciągłą. Przecieki są szybko wykrywane, a dzięki specjalnemu procesowi diagnostycznemu także lokalizowane. Wydatek na poziomie ok. 2,50 euro za metr kwadratowy szybko się amortyzuje, ponieważ minimalizuje koszty renowacji pokrycia.


Nieskomplikowana kontrola szczelności za pomocą ręcznego aparatu

Szczelność hydroizolacji można kontrolować systemem smartex® is już na etapie budowy, a po jej zakończeniu administrator może samodzielnie ręcznym aparatem sprawdzać, czy dach jest szczelny.

Hydroizolacja znajduje się więc pod ciągła kontrolą, a budynek pozostaje zabezpieczony przed skutkami przecieków. Dodatkowo regularna kontrola szczelności hydroizolacji aktywnie przyczynia się do zachowania wartości przez budynek.

Na podstawie materiałów
firmy Progeo

Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (2) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Naprawa przeciekającego stropu
Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich
Przecieki następstwem sposobu eksploatacji oraz błędów projektowych i wykonawczych



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich