.
Strona główna | Technika i technologieIzolacja termiczna montowana od środka

Izolacja termiczna montowana od środka

Ocieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie.
Nowoczesne materiały izolacyjne ułatwiają przeprowadzenie modernizacji termicznej w taki właśnie sposób.


Ocieplenie od środka jest ryzykowne w sytuacji, gdy w budynku panuje wysoka wilgotność, a wentylacja nie działa sprawnie. Zachodzi wówczas ryzyko, że ściana pod izolacją będzie tak zimna, że wilgoć zacznie się wykraplać właśnie w tym miejscu. Zapewnienie właściwej wentylacji niweluje ten problem. W nowoczesnym budownictwie, w którym zasady energooszczędności skłaniają do stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, problem ocieplenia od środka w ogóle nie istnieje. Zamiast pytania „Czy ocieplać od środka” pojawia się inne – „Czym ocieplać, by zyskać maksymalny efekt”. Materiałem godnym polecenia jest Eurothane G.

Eurothane G to wolne od freonów, twarde płyty poliuretanowe, jednostronnie pokryte płytą kartonowo-gipsową. Między warstwą poliuretanu i gipsu znajduje się warstwa paroizolacji. Dzięki temu unikamy żmudnego wykonywania trzech osobnych warstw – ocieplenia, paroizolacji i poszycia z płyt gipsowych. Znika też ryzyko popełnienia błędu podczas prac oraz znacznie zmniejsza się zużycie materiału.

Płyty Eurothane G mają wymiary 260 × 120 cm i dostępne są w grubościach 2, 3, 4, 5 i 6 cm. Ich współczynnik przewodzenia ciepła ? wynosi zaledwie 0,023 W/mK (dla uważanych za bardzo dobre izolacje termiczne wełny mineralnej i styropianu współczynnik ten wynosi około 0,04). Pozwala to zastosować znacznie mniejszą grubość izolacji dla uzyskania tego samego stopnia izolacyjności. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że dla budynków zabytkowych, w których jakiekolwiek prace zmieniające wygląd elewacji są zabronione, zastosowanie systemu takiego jak Eurothane G jest jedynym sposobem na poprawienie ich charakterystyki termoizolacyjnej.

Montaż płyt
Wybór sposobu montażu uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju podłoża, jak również wymogów budowlanych. Płyty Eurothane G mogą zostać zastosowane jako wykończeniowo-termoizolacyjna warstwa ścian, sufitów lub ścianek działowych. W tym zastosowaniu zamontowane zostają najczęściej na drewnianym podłożu. Jako wykończenie ścian Eurothane G można montować bezpośrednio na podłożu, czyli przyklejać klejem gipsowym. Płyty powinny zostać zamocowane na wysokości przynajmniej 1 cm nad gotową podłogą w celu zapobieżenia nasiąkaniu płyty g-k wilgocią. W przypadku braku możliwości zastosowania się do niniejszego wymogu, spód płyty gk, stanowiącej element panelu Eurothane G powinien zostać zabezpieczony folią budowlaną lub specjalnym kitem
uszczelniającym.

Cięcie płyt
Cienkie płyty Eurothane G mogą zostać rozcięte przy użyciu ostrego, masywnego noża (np. szewskiego). W tym celu naciąć należy zarówno płytę gk, jak również tylną warstwę poliuretanu, a następnie płytę złamać. Podczas wykonywania tej czynności uważać należy, aby nie uszkodzić bocznych krawędzi płyty gk. Grubsze płyty Eurothane G rozcięte zostają w całości przy użyciu piły pionowej lub piły ręcznej. Zawsze należy rozcinać płytę widoczną stroną skierowaną w stronę osoby wykonującej czynność.

Montaż po wewnętrznej stronie dachu skośnego
Płyty Eurothane G można także montować po wewnętrznej stronie skośnego dachu. W tym celu sporządzić należy podłoże z listew mające na celu podparcie panelu Eurothane G. Podłoże takie powinno tworzyć – o ile to możliwe – idealnie płaską powierzchnię wraz z więźbą dachową. Również w tym zastosowaniu płyty Eurothane G zamontowane zostają przy użyciu wkrętów.

Wykańczanie powierzchni płyt
Do wykończenia zewnętrznego płyty użyte mogą zostać właściwie wszystkie materiały wykończeniowe oprócz materiałów zawierających w swoim składzie gips.
Po wyschnięciu masy fugującej płyta powinna zostać odkurzona oraz pokryta warstwą gruntującą (nie gruntujemy tylko w przypadku, kiedy na płytę nałożone zostaną płytki).

Tapetowanie
Tapeta nie przepuszczająca pary wodnej przyklejona zostaje na płytę Eurothane G odpornym na wilgoć klejem. Gęstość kleju oraz rodzaj substancji gruntującej powinny zostać dobrane w sposób zależny od wagi tapety – zgodnie z zaleceniami jej producenta. Przed nałożeniem tapety zaleca się wstępne pomalowanie płyty Eurothane G, co znacznie ułatwi zdjęcie tapety w przypadku jej wymiany.

Malowanie
Również w przypadku malowania zaleca się zagruntowanie podłoża. Rodzaj farby gruntującej powinien być zgodny z rodzajem wybranej farby. Normalnie powierzchnię płyty Eurothane G malować należy dwukrotnie. W przypadku użycia farby z połyskiem zaleca się najpierw wyszpachlowanie powierzchni płyty Eurothane G.

Pokrycie płytkami ceramicznymi
Przyklejanie płytek ceramicznych do powierzchni płyt Eurothane G odbywa się najlepiej z wykorzystanie kleju na bazie żywic syntetycznych. Płytki o grubości powyżej 10 mm mogą zostać nałożone również przy użyciu tej metody. Płytki naklejać w sposób zgodny z zaleceniami ich producenta.

Montowanie przedmiotów na ścianie
W przypadku potrzeby zamontowania jakichkolwiek przedmiotów do powierzchni płyty Eurothane G użyć należy metalowych lub plastikowych kołków montażowych. Dopuszczalne obciążenie jednego kołka to:
  • sufit: 50 N (5 kg),
  • ściany: 250 N (25 kg).
Cięższe przedmioty montować należy do podłoża, do którego zamontowana została płyta Eurothane G.

Na podstawie materiałów firmy
Recticel Izolacje Sp. z o.o.

Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (2) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego
Płyty izolacyjne
Termoizolacja z celulozy
Mata izolacyjna z wełny szklanej
Szklana termoizolacja
Płyty termoizolacyjne z wyrobionym spadkiem
Ocieplenie naturalne w 100%
Dach płaski na blasze trapezowej - jak ocieplać?DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Nowe życie starego dachu - systemy lekkich zielonych dachów ekstensywnych

W związku z wprowadzeniem w 2021 roku nowych, zaostrzonych warunków technicznych, wiele starych budynków będzie musiało w najbliższym czasie przejść kompleksową modernizację. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy architektoniczne warto uwzględnić w projekcie ekologiczny akcent, jak na przykład lekka konstrukcja zielonego dachu od Nophadrain. Czytaj więcej

RAPORTY I ZESTAWIENIA