.
Strona główna | Technika i technologieSystem odwadniania dachów płaskich akasison

System odwadniania dachów płaskich akasison

Firma Marley Polska to jeden z liderów polskiego rynku w zakresie odwadniania dachów systemami rynnowymi. Od niedawna jednak firma działa także w segmencie liniowych odwodnień dachów płaskich.

Elementy systemu akasison

W roku 2005 Marley Polska nawiązał współpracę ze znanym holenderskim producentem systemów rurowych z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), firmą Akatherm International BV.

Od 1960 r. Akatherm systematycznie zdobywał doświadczenie w produkcji swoich systemów, aby kilkanaście lat temu opracować własny system odwadniania dachów płaskich (zwany akasison), działający na zasadzie zasyfonowania (w Polsce system taki nazywa się podciśnieniowym).

Pomimo pozornej prostoty działania, kuszącej wielu potencjalnych producentów, podciśnieniowy system odwadniania dachów działa prawidłowo i bezpiecznie jedynie wtedy, gdy jest precyzyjnie zaprojektowany i starannie wykonany z materiałów najwyższej jakości.


Niemal niewidoczny, a jednak znaczący: wpust akasison

Co dobry system posiadać powinien?
Aby proponowany system można było nazwać dopracowanym i godnym zaufania, konieczne jest kompleksowe rozwiązanie zagadnień związanych z jego działaniem:
  1. precyzyjny program obliczeniowy musi właściwie dobrać średnice rurociągów - nie tylko pod względem sprawności przepływu, ale także bezpieczeństwa systemu rurowego,
  2. materiał rur i kształtek musi zapewniać bezpieczne i długowieczne użytkowanie systemu,
  3. system mocowania, obok swej podstawowej funkcji, tj. podtrzymywania rurociągów, musi także całkowicie izolować konstrukcję budynku od powstających podczas pracy systemu sił dynamicznych i naprężeń oraz być maksymalnie prosty w montażu,
  4. wpusty dachowe muszą z jednej strony zapewniać szczelne i wytrzymałe połączenie z warstwą hydroizolacyjną dachu, a z drugiej nie mogą sprawiać zbytnich kłopotów montażowych.
System Akatherm akasison spełnia wszystkie te wymagania.

Ad. 1. Program obliczeniowy stosowany przy wymiarowaniu systemu zapewnia jego precyzyjne zbalansowanie hydrauliczne, spełniając przy tym ostre wymagania VDI 3806 (VDI: Verein Deutscher Ingenieure, Stowarzyszenie Niemieckich Inżynierów). VDI za błąd uważa np. zbyt gwałtowną zmianę podciśnienia (ponad 100 mbar) na krótkim odcinku. W związku z tym system akasison ma w porównaniu z konkurencją nieco zwiększone średnice rurociągów, ale też pracuje spokojniej, w sposób zapewniający długowieczność.

Rezultat: 15 lat gwarancji.

Ad. 2. Akatherm produkuje rury odpuszczone całkowicie zgodne z normą PN-EN1519, ale po ich wyprodukowaniu metodą ekstruzji rura zostaje poddana dodatkowej obróbce termicznej. W efekcie tego nie ulega ona w tak dużym stopniu samoistnemu kurczeniu przy wyższych temperaturach pracy.

Rezultat: zwiększona długowieczność.

Ad. 3.System mocowania akasison charakteryzuje się zarówno łatwością montażu (uchwyty i obejmy można zakładać jedną ręką, co przy pracy na wysokości ma duże znaczenie), jak i sztywnością (w porównaniu z konkurencją, uniwersalny profil montażowy w zakresie średnic 40–315 mm znacznie ułatwia montaż dużych średnic rurociągów).

Rezultat: szybszy, czyli tańszy, montaż.

W ostatnim okresie daje się zauważyć próby odchodzenia przez niektórych producentów systemów podciśnieniowych od mocowania na szynie montażowej. Celem tego procederu jest obniżenie ceny dostarczanego systemu. Jednak skutki są wielorakie: koszt mocowania (szczególnie punktów stałych) przerzucony jest na wykonawcę, rurociągi są nieusztywnione i przy dynamicznym działaniu deszczówki płynącej z wielką prędkością kołyszą się niebezpiecznie, mocowania i konstrukcja budynku narażone są na działanie trudnych do oszacowania sił dynamicznych.

Ad. 4. Wpusty systemu akasison, dzięki swojej konstrukcji utrudniające dopływ powietrza do wnętrza systemu, mają konstrukcję monolityczną. W bardzo nieskomplikowany  sposób montuje się je do konstrukcji dachu, podobnie prosto łączy się fabrycznie zamocowane kołnierze z pokryciem dachu. Nie ma tu potrzeby składania wpustów z wielu elementów, co przysparza monterom sporo kłopotów i jest okazją do popełniania licznych błędów, skutkujących późniejszymi przeciekami. Ponadto wpusty akasison przeznaczone do dachów z hydroizolacją z folii PCV są uniwersalne - nie ma konieczności kłopotliwego doboru kołnierza do konkretnego producenta folii PCV!

Rezultat: wyeliminowanie błędów przy montażu wpustów dachowych.

Ciekawostka: jeden z wiodących producentów proponuje ostatnio wpusty dachowe monolityczne do dachów bitumicznych, konstrukcja których jednak jako żywo przypomina konstrukcję ich wpustów sprzed około 20 lat! Powód tego niewątpliwego regresu: cena! A gdzie jakość i pewność długotrwałej szczelności?


Mocowanie rur systemu akasison

Uznanie użytkowników
Marley Polska ze swoim systemem akasison wchodził na rynek polski później niż firmy konkurencyjne. Jednak dzięki zaletom systemu oraz rzetelnemu zespołowi specjalistów, szybko zdobywa sobie uznanie projektantów, inwestorów i przede wszystkim instalatorów. Lista referencyjna wydłuża się z każdym dniem.

W tym miejscu warto wspomnieć także o logistyce: Marley Polska dysponuje własnym magazynem elementów systemu akasison, może więc zagwarantować dostawę dowolnych elementów systemu na miejsce montażu w 48 godzin po wpłynięciu zamówienia.


Wieża Q1 – na tym wysokościowcu także zastosowano system akasison

System akasison nie jest jedynym systemem Akathermu proponowanym przez Marley Polska na naszym rynku. Dostępne są także:
  • system kanalizacyjny do budynków wysokościowych akavent,
  • system kanalizacyjny o podwójnej ściance (rura w rurze) akaplus.

mgr inż. Paweł Skrzypiński
Marley Polska

Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (1) 2008

CZYTAJ WIĘCEJ

Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy
Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich