.
Strona główna | RealizacjePająk z łupinami

Pająk z łupinami

Nadjeżdżających w kierunku ronda w centrum Gorzowa Wielkopolskiego intryguje niecodzienny obiekt. Widok kojarzy się raczej z gigantycznym pająkiem niż budowlą użytkową. Tym futurystycznym obiektem jest wieża widokowa zlokalizowana na rondzie, nad przejściem podziemnym.

Pająk na rondzie

Generalnym wykonawcą inwestycji pod nazwą „Przebudowa odcinka drogi krajowej nr 3 w Gorzowie Wlkp.: ul.Grobla-Most Staromiejski” był Budimex Dromex SA. Projekt przewidywał m.in. postawienie wieży widokowej w pobliżu mostu na Warcie. Na samej konstrukcji nie ma nic do izolowania, za to wymagał tego skomplikowany kształt jej podstawy. W dodatku część z niej to dach odwrócony, nad którym znalazły się rośliny.


W niecce docelowo znaleźć się mają rośliny. Po zakończeniu prac aura poddała to miejsce próbie wodnej – test wypadł pomyślnie

Generalny wykonawca dość długo szukał wykonawcy izolacji. Do naszej firmy trafił z polecenia kierownika budowy drogi A6, gdzie wykonywaliśmy izolacje mostowe.


Przygotowanie łupin do krycia. Widać klocki drewna, na których zostanie ułożona płyta OSB

Prace zostały podzielone na dwa etapy:
  • wykonanie izolacji pod zieleń, czyli dachu odwróconego i zaizolowanie ścian pionowych,
  • wykonanie izolacji łupin, czyli ułożenie wełny mineralnej, papy i obróbek blacharskich.

Łączna powierzchnia do uszczelnienia wyniosła ok. 1500 m2.

Do najtrudniejszych miejsc należało położenie izolacji za szerokimi na 2 m kominami wentylacyjnymi, za którymi została szczelina mierząca w najwęższym miejscu tylko 25 cm szerokości.

Sposób krycia łupin jest moim „autorskim” pomysłem.


Betonowe łupiny jeszcze przed zaizolowaniem

Na początku na brzegach łupin została wykonana konstrukcja z drewna i płyty OSB. Następnie na klej mineralny przyklejona została wełna, dopasowana do kształtu łupin. Na wełnie ułożono pierwszą warstwę hydroizolacji - papę samoprzylepną Vedatop TM produkcji firmy Vedag, którą na brzegach łupin przymocowano do płyty OSB. Papa nawierzchniowa została pocięta na odcinki po 1,25 m i zgrzana. Pasy papy mijały się w przewidzianych miejscach i były nie tylko szczelne, ale i wyglądały naprawdę estetycznie. Niestety  efekt naszej pracy został dosłownie zadeptany przez monterów świetlików, którzy przez półtora roku uszczelniali swoje dzieło.


Zgrzewanie wierzchniej warstwy hydroizolacji

Obróbki blacharskie nie są do końca takie, jakie powinny być, gdyż inwestor z braku środków chciał na nich „zaoszczędzić”.


Odcinki papy były układane w przemyślany sposób

Technologia wykonania robót hydroizolacyjnych została doprecyzowana z doradcami technicznymi firmy Vedag i była kontrolowana cotygodniową inspekcją.


Gotowa hydroizolacja wyglądała estetycznie, niestety wskutek działań innych wykonawców – stanu takiego nie udało się zachować

Prace trwały dwa miesiące. W ciągu 2,5 roku eksploatacji wydarzyły się dwie awarie – przecieki wody przez dach: dziura wywiercona przez elektryka oraz nieszczelność spowodowana wypadnięciem rury odpływowej podczas zasypywania.

Wieża jest widoczna w Internecie na stronie www.gorzow.pl/kamery/most na warcie.

Jacek Karwowski
www.dachykarwowski.pl
Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (6) 2010
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich