.
Strona główna | Technika i technologieDach płaski na blasze trapezowej - jak ocieplać?

Dach płaski na blasze trapezowej - jak ocieplać?

Blacha trapezowa to materiał chętnie wykorzystywany w konstrukcjach pokryć dachowych, zarówno w budownictwie przemysłowym i publicznym, jak też mieszkaniowym. Często znajduje ona zastosowanie jako dach lub stropodach w układzie płaskim. Rozwiązanie to ma duży wpływ na izolacyjność termiczną, akustyczną, a także - co również bardzo istotne - bezpieczeństwo pożarowe obiektu. Jak ociepla się tego typu konstrukcję?

Jak kłaść?

Do izolacji dachów opartych na blasze trapezowej stosuje się zazwyczaj, z racji odpowiednich właściwości mechanicznych i termoizolacyjnych, skalną wełnę mineralną. Układa się ją w jednej lub wielu warstwach, używając przy tym łączników mechanicznych bądź klejów, np. bitumicznych. Niezależnie od sposobu montażu, płyty izolacyjne należy zawsze kłaść mijankowo i dłuższym bokiem prostopadle do fali blachy. Co ważne - powinniśmy przy tym pamiętać, aby w miarę możliwości minimalizować ilość wprowadzanych na dach obciążeń. Zarówno podczas samych prac, jak i w trakcie późniejszej eksploatacji, np. w celu rutynowej konserwacji urządzeń na dachu.

Jak łączyć?

W przypadku mocowania izolacji przy pomocy kleju, nakładamy go na płyty pasmowo lub plackami - tak, by pokrywał on około 40-50% powierzchni klejonej. Wybierając metodę mechaniczną, do blachy mocujemy jednocześnie hydroizolację z płytami izolacyjnymi. Łączniki umieszczamy w miejscu zakładów papy (hydroizolacji), w rozstawie uzależnionym od strefy dachu. "Dzięki stabilności wymiarowej takich płyt, jak MONROCK PRO czy DACHROCK MAX, nie musimy martwić się oddzielnym mocowaniem termoizolacji. Przytwierdzając hydroizolację, należy jednak pamiętać, by na każdą płytę o wymiarach 2000 na 1200 mm przypadały co najmniej dwa łączniki" - podpowiada Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska.

Jak ocieplać optymalnie dach płaski na blasze trapezowej?

Izolując dach płaski oparty na blasze trapezowej warto wykraczać poza ustawowe minimum i ocieplać optymalnie - zarówno pod względem zatrzymywanego ciepła, jak i komfortu akustycznego oraz bezpieczeństwa pożarowego. Przykładowo - rozwiązania dedykowane dachom na blachach trapezowych, takie jak dodatkowe wypełnienia z bloczków trapezowych ROCKWOOL czy płyt RAW (ROCKWOOL Akustyczne Wypełnienie) ograniczają ucieczkę ciepła poza budynek i zmniejszają rachunki za ogrzewanie. Ale nie tylko. "Skalna wełna mineralna to materiał niepalny, czyli bezpieczny w warunkach pożaru. Dodatkowo cechują ją bardzo dobre parametry akustyczne, co w przypadku pustych przestrzeni w fałdach blach trapezowych odgrywa istotną rolę. Współczynnik ? określa stosunek energii akustycznej pochłoniętej przez przegrodę do fal dźwiękowych na nią padającej. Idealny wynik wynosi zatem 1. Zastosowanie wypełnień do perforowanych fal blachy z wełny mineralnej wraz z dwugęstościową płytą o grubości 20 cm pozwala już uzyskać wynik rzędu 0,85" - tłumaczy Tomasz Kwiatkowski.

Dachy płaskie na blachach trapezowych to rozwiązanie popularne i często stosowane zarówno w domach, jak i w budynkach wielkogabarytowych o lekkiej konstrukcji. Dobór odpowiednich rozwiązań pozwala przy takich obiektach uzyskać dużo lepsze efekty w wielu aspektach - m.in. w izolacyjności cieplnej, komforcie akustycznym oraz bezpieczeństwie pożarowym.

Źródło i zdjęcie: Rockwool

CZYTAJ WIĘCEJ

Izolacja termiczna montowana od środka
Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych
Ocieplenie naturalne w 100%



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich