.
Strona główna | RealizacjeBank pod kauczukowym dachem

Bank pod kauczukowym dachem

Budynek BRE Banku w samym sercu Warszawy zachwyca ciekawą architekturą. Jednak jego dach był już w opłakanym stanie. Aby przywrócić szczelność połaci, zastosowany został kauczuk syntetyczny Resitrix SK.

Siedziba BRE Banku przy ul. Senatorskiej w Warszawie mieści się w Pałacu Jabłonowskich, dawnym ratuszu warszawskim

Na płaskim, kilkupoziomowym dachu znajduje się wiele wyrzutni klimatyzatorów. Pokrycie tworzyła dziewięcioletnia papa termozgrzewalna, która była już przepalona przez słońce i uszkodzona. O stopniu zużycia świadczy fakt, że z papy wręcz zeszła posypka. Ponadto pokrycie straciło szczelność. W czasie opadów deszczu cieknący dach powodował, że woda zalewała najwyższe kondygnacje budynku. Groziło to uszkodzeniem niezabezpieczonych urządzeń elektrycznych, zgromadzonych na tych piętrach.


Oto widok kryjący się za attykami: zastoiny wody, niefunkcjonujące odpływy

Nic więc dziwnego, że wybór inwestora padł na EPDM, zapewniający kompletną szczelność pokrycia. Przedstawiciel firmy Phoenix zaproponował samoklejący Resitrix SK, pokazał też wcześniejsze realizacje i propozycja została zaakceptowana.


Widoczny oblodzony wpust. Po remoncie wpusty są już ogrzewane

Przygotowanie dachu
Powierzchnia dachu wynosiła 1500 m2. Aby przygotować podłoże pod samoczynnie zgrzewane pokrycie z Resitrixu, należało wykonać szereg prac. Na „pierwszy ogień” poszły stare pęcherze, które utworzyły się pod papą – trzeba było je porozcinać, wszelkie nierówności wygładzić, ubytki podkleić papą. W ten sposób można zapobiec powstawaniu zastoin wodnych. W miejscach, gdzie było to niezbędne, wykonawcy kołkowali stare podłoże. Stara papa na ścianach mocowana była listwami.


Niewątpliwie skuteczne uszczelnienie dachu mocno utrudniała znaczna liczba znajdujących się na im urządzeń

Najpierw był trening
Prace odbywały się pod osobistym nadzorem przedstawiciela firmy Phoenix i trwały miesiąc. Jednak wcześniej grupa pracowników wykonawcy gościła w niemieckiej centrali firmy, gdzie trenowała układanie Resitrixu na przygotowanych modelach. Szczególnie baczna uwagę poświęcono obróbkom  elementów specjalnych, kominów, wywietrzników itp. Dekarze wycinali z elastomeru krążki i opaski i uczyli się sposobów ich zgrzewania. W newralgicznych punktach połączenia połaci z wystającym elementem można nakładać nawet trzy warstwy EPDM w postaci szczelnych kołnierzy i opasek, co dodatkowo podwyższa pewność i szczelność.


Uszczelnienie papą takich niedostępnych miejsc jest niemal niemożliwe

Nic dziwnego, że po tak dokładnym przeszkoleniu późniejsze prace poszły jak z płatka. Zgodnie z wymaganiami technologicznymi pokrycie pod Resitrix SK zostało zagruntowane w szachownicę. Do gruntowania punktowego użyty został firmowy grunt FG35. Następnie rolki syntetycznego kauczuku o standardowej długości 10 m były układane na dachu.


Zalegające liście, kałuże wody, zacieki na attyce, wątpliwe połączenie podstawy elementu na pierwszym planie

Odwodnienie pod prądem
Zgrzewanie liniowe przeprowadzano za pomocą zgrzewarek Leister. Do wyboru są trzy rodzaje zgrzewarek: automaty, pół-automaty i ręczne. Tych ostatnich dekarze używali do uszczelnienia wyrzutni klimatyzatorów, w które obfituje dach BRE Banku. Innym elementem wymagającym zdwojonej uwagi były wpusty dachowe służące do odprowadzania wody z połaci. Znajdują się one na dnie koryta zlewowego. Wykonawca usunął stare wpusty i założył na ich miejsce nowe ogrzewane elektrycznie. Podobny zabieg zastosował w przypadku samego koryta zlewowego z odwodnieniami, które otacza attykę dachu:  obecnie wszystkie koryta podgrzewane są za pomocą kabli elektrycznych. Takie rozwiązanie jest bardzo pomocne i praktyczne, jeśli mamy do czynienia z płaskim dachem i korytami zlewowymi. Nagromadzony zimą śnieg i lód oraz stojąca w korytach woda potrafią dać się we znaki niejednemu dachowi.


Na dachu jak było ciasno, tak i zostało, ale EPDM powinien wytrzymać dłużej niż poprzednie pokrycie

W trakcie prac przeprowadzane były kolejne próby wodne, zamykające kolejne etapy robót. Odbiór nastąpił bez zastrzeżeń. Wykonawcą była firma Interfloor (www.interfloor.pl), która udzieliła 10 lat gwarancji na swoją pracę.

A to już nowa hydroizolacja z EPDM


Resitrix ułożono na stare pokrycie, uprzednio podklejając ubytki, rozcinając pęcherze

Emil Szczepański

Źródło: Dachy Płaskie, nr 2 (3) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich