.
Strona główna | Technika i technologieZimny dach

Zimny dach

Technologia „zimnego dachu” to rozwijająca się na świecie tendencja, zmierzająca do zmniejszenia temperatury powierzchni dachu, a tym samym obniżenia kosztów eksploatacji.

Temperatura, do jakiej nagrzewa się pokrycie dachowe, ma ogromne znaczenie zarówno dla trwałości samego pokrycia, jak i środowiska naturalnego. Zmniejszając temperaturę nagrzewania się obiektu minimalizujemy powstawanie wysp ciepła w aglomeracji miejskiej. „Zimne dachy” są już z powodzeniem stosowane w wielu państwach Unii Europejskiej i Ameryki Północnej. To nowoczesne, ale sprawdzone już rozwiązanie, które powoduje:
  • wydłużenie trwałości pokrycia dachowego,
  • poprawę stabilności wymiarowej pokrycia,
  • zmniejszenie wydatków ma klimatyzację i przedłużenie
  • żywotności urządzeń klimatyzacyjnych,
  • zmniejszenie się miejskich wysp ciepła,
  • ograniczenie efektu cieplarnianego.
Wykonanie „zimnego dachu” wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów, pozwalających zachować niską temperaturę powierzchni dachu. Powinny one charakteryzować się odpowiednią refleksyjnością (zdolnością do odbijania promieni słonecznych) i emisyjnością (zdolnością emisji promieniowania termicznego).

Tymi cechami wyróżnia się papa Soprastar® firmy Soprema Polska.


Papa Soprastar®
Soprastar® to opatentowana papa wodoszczelna, produkowana z asfaltu modyfikowanego elastomerami typu SBS na osnowie z kompozytu poliestrowego. Na spodniej stronie znajduje się warstwa topliwa, natomiast strona wierzchnia to biała, aluminiowa powłoka refleksyjna.
Soprastar® jest stosowana jako papa wierzchniego krycia, w układach dwuwarstwowych. Może być stosowana na dachy o spadku wynoszącym minimum 2%. Układanie papy odbywa się za pomocą tradycyjnego zgrzewania.


Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów, Soprastar® jest odporna na zanieczyszczenia i warunki atmosferyczne. Jest wytrzymała na działanie ekstremalnych temperatur (w zakresie od –20°C do +100°C) i nawet w niskich temperaturach pozostaje elastyczna i nie pęka. Papa cechuje się też dużą wytrzymałością na przebijanie, a warstwa wierzchnia jest odporna na działanie promieni UV, nie matowieje i zachowuje swoje własności refleksyjne przez długie lata. Dodatkowo Soprastar® stanowi estetyczne i odporne na brud wykończenie powierzchni dachu.


Testy Energy Star® wykazały, że współczynnik odbicia światła wynosi 0,78 (0,74 po czterech latach), a zdolność emisyjna – 0,89. Różnica temperatur, do których nagrzewa się Soprastar®, w porównaniu z tradycyjnymi, czarnymi papami, jest uderzająca. Podczas gdy powierzchnia dachu pokrytego czarną papą nagrzewa się w słoneczny dzień do 70°C, przy zastosowaniu Soprastar® temperatura powierzchni dachu wynosi 28°C. To różnica ponad 40°C*.

Soprastar® cechuje też wysokie bezpieczeństwo pożarowe (rozprzestrzenianie ognia – BROOF(t3), klasa E odporności ogniowej).

 *wyniki uzyskane w centrum R&D Soprema


Na podstawie materiałów firmy
Soprema Polska


Źródło: Dachy Płaskie, nr 2 (19) 2013

CZYTAJ WIĘCEJ

Refleksyjność hydroizolacji dachów płaskich
Relacje termiczne na dachu płaskim.Temperatura powierzchni dachu płaskiego a konsekwencje cieplno-wilgotnościowe
Selena: TYTAN Professional COOL-R rewolucją na światowym rynkuDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Przenośne masy kotwiczące

Przepisy prawa polskiego i europejskiego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zobowiązują pracodawców zatrudniających osoby wykonujące prace na wysokości do zapewnienia właściwych środków chroniących pracowników przed upadkiem wysokości. Jednak stałe punkty lub systemy ochronne nie zawsze są dostępne dla osób wykonujących pracę na dachu – rozwiązaniem problemu mogą się okazać przenośne masy kotwiczące. Czytaj więcej