.
Strona główna | Technika i technologieWpusty dachowe - sposób na skuteczne odwodnienie

Wpusty dachowe - sposób na skuteczne odwodnienie

Wykonanie odwodnienia na dachu płaskim nie zawsze jest proste, jednak przed przykrymi niespodziankami zabezpieczy nas stosowanie kompleksowych rozwiązań. O tym jakie systemy spotkamy najczęściej na stropodachach w Polsce i jakie zalety na ich tle posiada rozwiązanie oferowane przez Galeco, opowiedział nam ekspert firmy - Damian Dylewski.


Dachy płaskie cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. To rozwiązanie dobrze pasuje do nowoczesnej architektury i ułatwia zakładanie dachów zielonych. Stąd wzrost zapotrzebowania na sprawne i skuteczne systemy, dzięki którym można zapewnić prawidłowe odwodnienie takiej powierzchni czyli odprowadzenie wody deszczowej z dachu ograniczonego z każdej strony ścianą attykową.

"Projektowanie dachu płaskiego wraz z odwodnieniem musi uwzględniać spadki oraz kontra spadki zapewniające skuteczny odpływ wody" - mówi Damian Dylewski, doradca techniczno-handlowy Galeco. "To nie jest łatwe, dlatego na polskim rynku dostępnych jest niewiele rozwiązań służących do odwadniania dachów płaskich".

Najpopularniejsze odwodnienia

W Polsce najczęściej, w projektach i na budowach, spotykać można trzy rozwiązania.

Odwodnienie liniowe - polega na montażu korytek zlewowych odprowadzających wodę z danej powierzchni do pionu spustowego. Rozwiązanie to często stosuje się przy budowie parkingów, a jego zaletę stanowi wytrzymałość konstrukcji korytka. Odwodnienie liniowe sprawia jednak wiele trudności wykonawcom, ponieważ bardzo trudno jest uzyskać szczelność i kompatybilność z różnego rodzaju izolacjami.

Odwodnienie za pomocą rynny - w tym przypadku dach płaski traktujemy jak zwykły dach skośny. Przy takim rozwiązaniu musimy zapewnić jednostronny spływ wody i dlatego trzeba pozbyć się ściany attykowej po jednej stronie dachu. Koniecznie trzeba też wykonać odpowiednie spadki, aby wymusić spływ wody deszczowej do rynny umieszczonej przy wybranej krawędzi dachu. Niestety rozwiązanie to często okazuje się niesprawne, ponieważ woda z całej powierzchni dachu spływa tylko w jedną stronę, co wiąże się z nadmiernym obciążeniem rynny. Aby to zniwelować można zamontować rynnę o większej średnicy, ale to niestety negatywnie wpływa na estetykę całego budynku.

Odwodnienie dachu za pomocą wpustów dachowych - jest to rozwiązanie, do którego wykorzystuje się specjalne wpusty montowane w najniższym punkcie dachu. Pozwalają one na zastosowanie odpływu wewnątrz budynku. Powierzchnie dachowe, gdzie zastosowano takie odwodnienie, powinny być wyposażone, niezależnie od ich wielkości, przynajmniej w dwa wpusty lub jeden wpust i jeden odpływ bezpieczeństwa. Rozwiązanie z wpustami jest bardzo wygodne i łatwe w montażu, jednak wykonawcy często skarżą się na problemy z zachowaniem szczelności, podobnie jak przy odwodnieniu liniowym.

Przewaga wpustów dachowych

"Wykonanie odwodnienia dachu płaskiego wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i rozwiązań" - opowiada Damian Dylewski. "I tak wpusty dachowe są na pewno warte polecenia. To jedno z lepszych, dostępnych rozwiązań, które można polecić inwestorom - jednak kluczowy jest wybór kompatybilnych, pasujących materiałów". Zachowanie szczelności będzie naprawdę proste dla potencjalnego wykonawcy jeśli zamontuje kołnierz uszczelniający. Firma Galeco stworzyła pełny system dedykowany odwodnieniu dachów płaskich z zastosowaniem wpustów dachowych. Rozwiązanie zakłada systemowe odwodnienie składające się z wpustów dachowych, rur odpływowych, adaptera i pionu spustowego. Wpusty dachowe z oferty Galeco posiadają zintegrowany kołnierz uszczelniający montowany bezpośrednio do izolacji dachu. Korpus tego wpustu wykonany został z twardego poliuretanu. Adapter, który jest innowacyjnym, autorskim rozwiązaniem, pozwala na bezproblemowe przejście wpustu dachowego, posiadającego wyjście o średnicy 110 cm, do kwadratowej rury spustowej. To systemowe rozwiązanie i elementy tzw. setu są dostępne w ofercie Galeco. "Dzięki wyborowi tego rozwiązania wykonawcy mogą mieć pewność, że wszystkie elementy systemu będą kompatybilne i szczelne" - podsumowuje Dylewski. "Nie bez znaczenia jest również fakt, że wykonawca może kupić cały system w jednym miejscu, bez konieczności poszukiwania pojedynczych elementów w różnych hurtowniach czy sklepach".

Źródło i zdjęcie: Galeco

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Sąd pod papą Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Łączniki dachowe Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich