.
Strona główna | Technika i technologiePrzygotuj rynny na nadejście jesieni i zimy

Przygotuj rynny na nadejście jesieni i zimy

Jesień i zima to czas wytężonej pracy w domu i ogrodzie. Należy odpowiednio przygotować nasze cztery ściany i ich otoczenie na nadejście niskich temperatur i opadów deszczu. W ferworze porządków nie można zapomnieć o rynnach, których przegląd i konserwacja jest w tym okresie szczególnie istotna.

Przegląd rynien powinno się przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku. Rynny dachowe, które są prawidłowo konserwowane zapewniają sprawne i bezawaryjne odprowadzanie wody, co jest istotne szczególnie w okresie wzmożonych opadów deszczu i śniegu.

Rynny pod czujnym okiem fachowca

Jesienne prace związane z rynnami, rozpocząć należy od ogólnych oględzin ich stanu. Doświadczony dekarz szybko określi, czy konstrukcja systemu i powierzchnia rynien jest wolna od uszkodzeń wymagających naprawy. On także w razie konieczności, wymieni fragmenty rynien dachowych na nowe. Fachowiec, oprócz prac naprawczych, powinien również przeprowadzić zabiegi oczyszczające wnętrze rynien i rur spustowych z zalegających zanieczyszczeń.

Drożne rynny to podstawa!

Przez wiosnę i lato, w rynnach potrafią zgromadzić się spore ilości liści, gałęzi i igliwia "Bez względu na to, czy posiadamy rynny z PVC, stali, czy rynny ocynkowane, wszystkie je trzeba dokładnie oczyścić delikatnymi, miękkimi narzędziami. Ostre grabie mogłyby porysować powierzchnię rynien i doprowadzić do rozszczelnień a nawet korozji. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się gąbki czy ściereczki. Gdy borykamy się jednak z dość ciężkimi zabrudzeniami, np. na rynnach ocynkowanych, to idealnym rozwiązaniem będzie potraktowanie plam ściereczką zwilżoną w spirytusie białym. Po oczyszczeniu wnętrza rynien z największych zanieczyszczeń, warto przepłukać je dodatkowo wodą pod dużym ciśnieniem, która usunie resztki, a przy okazji sprawdzi szczelność każdego odcinka rynny dachowej" - radzi Anna Góral, ekspert firmy Galeco.  

Warto pamiętać o tym, by nie lekceważyć żadnego widocznego uszkodzenia rynny. Istotne jest również sprawdzanie mocowań i łączeń, gdyż ich obluzowanie może powodować wyciek, a to z kolei może przyczyniać się do powstawania korozji. Każdą pracę związaną z rynnami dachowymi należy zlecać jedynie zaufanych dekarzom. Dzięki temu zachowamy sprawnie działające rynny przez długie lata.

Źródło: Galeco

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Pałac Mierzęcin pod ochroną Triflex

Pałac Mierzęcin ma za sobą długą historię. Wzniesiony jako rodzinna posiadłość w latach 1861–63, w późniejszym okresie stanowił siedzibę domu dziecka, by wreszcie przed kilkoma laty – po długim czasie zaniedbania – powrócić do dawnej świetności jako luksusowy hotel. Czytaj więcej

RAPORTY I ZESTAWIENIA