.
Strona główna | Technika i technologiePrzygotuj rynny na nadejście jesieni i zimy

Przygotuj rynny na nadejście jesieni i zimy

Jesień i zima to czas wytężonej pracy w domu i ogrodzie. Należy odpowiednio przygotować nasze cztery ściany i ich otoczenie na nadejście niskich temperatur i opadów deszczu. W ferworze porządków nie można zapomnieć o rynnach, których przegląd i konserwacja jest w tym okresie szczególnie istotna.

Przegląd rynien powinno się przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku. Rynny dachowe, które są prawidłowo konserwowane zapewniają sprawne i bezawaryjne odprowadzanie wody, co jest istotne szczególnie w okresie wzmożonych opadów deszczu i śniegu.

Rynny pod czujnym okiem fachowca

Jesienne prace związane z rynnami, rozpocząć należy od ogólnych oględzin ich stanu. Doświadczony dekarz szybko określi, czy konstrukcja systemu i powierzchnia rynien jest wolna od uszkodzeń wymagających naprawy. On także w razie konieczności, wymieni fragmenty rynien dachowych na nowe. Fachowiec, oprócz prac naprawczych, powinien również przeprowadzić zabiegi oczyszczające wnętrze rynien i rur spustowych z zalegających zanieczyszczeń.

Drożne rynny to podstawa!

Przez wiosnę i lato, w rynnach potrafią zgromadzić się spore ilości liści, gałęzi i igliwia "Bez względu na to, czy posiadamy rynny z PVC, stali, czy rynny ocynkowane, wszystkie je trzeba dokładnie oczyścić delikatnymi, miękkimi narzędziami. Ostre grabie mogłyby porysować powierzchnię rynien i doprowadzić do rozszczelnień a nawet korozji. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się gąbki czy ściereczki. Gdy borykamy się jednak z dość ciężkimi zabrudzeniami, np. na rynnach ocynkowanych, to idealnym rozwiązaniem będzie potraktowanie plam ściereczką zwilżoną w spirytusie białym. Po oczyszczeniu wnętrza rynien z największych zanieczyszczeń, warto przepłukać je dodatkowo wodą pod dużym ciśnieniem, która usunie resztki, a przy okazji sprawdzi szczelność każdego odcinka rynny dachowej" - radzi Anna Góral, ekspert firmy Galeco.  

Warto pamiętać o tym, by nie lekceważyć żadnego widocznego uszkodzenia rynny. Istotne jest również sprawdzanie mocowań i łączeń, gdyż ich obluzowanie może powodować wyciek, a to z kolei może przyczyniać się do powstawania korozji. Każdą pracę związaną z rynnami dachowymi należy zlecać jedynie zaufanych dekarzom. Dzięki temu zachowamy sprawnie działające rynny przez długie lata.

Źródło: Galeco

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Bezszwowa membrana hydroizolacyjna

Hydroizolacje bezszwowe zdobywają sobie coraz większa popularność. Od dawna już stosuje się je do uszczelniania trudnodostępnych miejsc czy obrabiania detali, lecz ich stosowanie na dużych powierzchniach rzędu setek i tysięcy metrów kwadratowych było nieekonomiczne. Istnieją jednak materiały, które się do tego nadają – stosuje je firma Kanik Roofing Sp. z o.o. Czytaj więcej