.
Strona główna | Technika i technologiePrzenośne masy kotwiczące

Przenośne masy kotwiczące

Przepisy prawa polskiego i europejskiego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zobowiązują pracodawców zatrudniających osoby wykonujące prace na wysokości do zapewnienia właściwych środków chroniących pracowników przed upadkiem wysokości. Jednak stałe punkty lub systemy ochronne nie zawsze są dostępne dla osób wykonujących pracę na dachu – rozwiązaniem problemu mogą się okazać przenośne masy kotwiczące.

Masa bezwładnościowa IM-200 „w akcji”

W sytuacji, gdy niemożliwe jest zorganizowanie pracy w taki sposób, aby pracownicy znajdowali poza strefą zagrożenia upadkiem z wysokości, należy dokonać wyboru najbardziej odpowiedniego sprzętu, który zapewni bezpieczne warunki pracy. Jeżeli nie zostały użyte środki ochrony zbiorowej (balustrady i siatki ochronne), należy bezwzględnie zastosować środki ochrony osobistej (indywidualny system powstrzymywania spadania).

System powstrzymywania spadania musi zawierać trzy podstawowe składniki:
  1. punkt kotwiczący,
  2. podzespół łącząco-amortyzujący(linka bezpieczeństwa z amortyzatorem, urządzenia samohamowne),
  3. szelki bezpieczeństwa.

Zadaniem punktu kotwiczącego jest zaczepienie podzespołu łącząco-amortyzującego do konstrukcji nośnej. Punkty kotwiczące mogą być stałe (np. systemy poziome z liną stalową, słupki kotwiczące) oraz przenośne (statywy bezpieczeństwa, włókiennicze poziome liny kotwiczące, zaczepy linkowe, zaczepy taśmowe, belki zaczepowe).

Podzespół łącząco-amortyzujący łączy klamrę zaczepową szelek bezpieczeństwa z punktem kotwiczącym. W przypadku, gdy nastąpi spadanie podzespół łącząco-amortyzujący musi zatrzymać upadek oraz złagodzić siłę powstającą w czasie wyhamowania upadku. Podstawowym zadaniem szelek bezpieczeństwa jest utrzymanie ciała człowieka w trakcie spadania oraz bezpieczne rozłożenie sił dynamicznych towarzyszących powstrzymywaniu spadania. Ponadto po zatrzymaniu konstrukcja szelek powinna umożliwić bezpieczne i w miarę wygodne oczekiwanie na nadejście pomocy.

Ruchome masy bezwładnościowe
Do prawidłowego zabezpieczenia z użyciem sprzętu indywidualnego niezbędne jest jego właściwe zakotwiczenie (zgodne z normą PN-EN 795). Funkcję urządzenia kotwiczącego najlepiej spełniają wszelkie stałe systemy (linowe, szynowe np. Prim, Duo, Maran) lub stałe punkty kotwiczące (Proton).

Jednak z przyczyn ekonomicznych lub organizacyjnych stałe punkty lub systemy nie zawsze są dostępne dla osób wykonujących pracę na dachu.

Interesującą alternatywą są masy bezwładnościowe, stanowiące przenośne punkty kotwiczenia do pracy na dachu płaskim o odpowiedniej nośności.Masy bezwładnościowe: IM-200 dla dwóch osób (z lewej) i IM-100 dla jednej osoby

Masy bezwładnościowe są zgodne z normą PN-EN 795 klasa E i pełnią funkcję przenośnych punktów kotwiczenia, które można instalować w danym miejscu tylko na okres wykonywania prac wymagających ochrony przed upadkiem, a następnie przenieść do innej lokalizacji.

Masa bezwładnościowa IM-200 firmy Protekt składa się z dwunastu elementów (odważników) oraz krzyżaka z zamontowanym słupkiem Proton. Urządzenie przeznaczone jest do jednoczesnego zabezpieczenia 2 osób. Masa całkowita wynosi 374 kg, masa jednego odważnika 25 kg. Materiał to stal cynkowana ogniowo.

Masa bezwładnościowa IM-100 przeznaczona jest do ochrony 1 osoby. Składa się z 12 odważników o masie 18,5 kg każdy (masa całkowita 260 kg) oraz elementu centralnego (krzyżaka) ze sprężyną służącą do kotwiczenia.

Do mas kotwiczących można przyłączać linki bezpieczeństwa z amortyzatorem( np. ABM/LB100), urządzenia samozaciskowe z liną poliamidową (BlocMax, LinoTop) lub urządzanie samohamowne CR200 z linką AZ800

Zastosowanie mobilnych mas kotwiczących pozwala wyeliminować poważne trudności związane z brakiem możliwości zakotwiczenia systemu powstrzymywania spadania podczas pracy na dachu płaskim i jest również konkurencyjne cenowo w stosunku do stałych systemów ochronnych.

Na podstawie materiałów firmy Protekt
www.protekt.com.pl

Źródło: Dachy Płaskie, nr 4 (9) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Bezpieczny dach Środki ochrony indywidualnej - bezwładne masy kotwiczące
Bezpieczeństwo mechanicznych zakotwień membrany PCV-P
Stałe systemy kotwicząceDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Pałac Mierzęcin pod ochroną Triflex

Pałac Mierzęcin ma za sobą długą historię. Wzniesiony jako rodzinna posiadłość w latach 1861–63, w późniejszym okresie stanowił siedzibę domu dziecka, by wreszcie przed kilkoma laty – po długim czasie zaniedbania – powrócić do dawnej świetności jako luksusowy hotel. Czytaj więcej

RAPORTY I ZESTAWIENIA