.
Strona główna | Technika i technologieDachy zielone

Dachy zielone

Trudno w to uwierzyć, ale od otwarcia słynnego ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego minęło już 15 lat! Od tego czasu w Polsce przybywa zielonych dachów, a o konieczności zwiększania zielonych terenów w miastach mówi się coraz więcej. 

Zielone dachy, czyli ogrody lub trawniki uprawiane na specjalnym podłożu dachowym, mogą uchodzić u nas za nowość, lecz ich historia sięga co najmniej kilku stuleci i wywodzi się ze Skandynawii. Nowoczesne zielone dachy zaczęły powstawać w latach 60. w Niemczech, skąd moda na nie rozprzestrzeniła się zarówno po Europie, jak i za oceanem. Na całym świecie powstają zarówno tereny zielone na dachach ogromnych gmachów, jak i prywatne ogródki nad domami.

Jedne i drugie łączy to, że ogród na dachu, jak każdy inny, wymaga pielęgnacji: podlewania, odchwaszczania, nawożenia i… koszenia trawy. Niektórzy architekci właśnie z takiego powodu odradzają zakładanie trawnika nad budynkiem, zalecając raczej mchy, rozchodniki i inne rośliny zielne. Trawnik na dachu nie jest bowiem najłatwiejszy do pielęgnacji, choć nie jest to niemożliwe. Koszenie na dachu nie musi być tak częste, jak w przypadku zwykłego trawnika, i nadaje się do tego zwykła kosiarka ręczna lub podkaszarka żyłkowa.

Zaletą zielonych dachów są nie tylko ich walory estetyczne. Zieleń miejska, czy to w parku, czy na dachu domu, sprawia, że w powietrzu przybywa tlenu, i reguluje temperaturę, zmniejszając efekt miejskiej wyspy ciepła. Zatrzymuje także wodę i zanieczyszczenia powietrza.

Źródło: Redakcja
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Bezszwowa membrana hydroizolacyjna

Hydroizolacje bezszwowe zdobywają sobie coraz większa popularność. Od dawna już stosuje się je do uszczelniania trudnodostępnych miejsc czy obrabiania detali, lecz ich stosowanie na dużych powierzchniach rzędu setek i tysięcy metrów kwadratowych było nieekonomiczne. Istnieją jednak materiały, które się do tego nadają – stosuje je firma Kanik Roofing Sp. z o.o. Czytaj więcej