.
Strona główna | Technika i technologieDachy zielone

Dachy zielone

Trudno w to uwierzyć, ale od otwarcia słynnego ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego minęło już 15 lat! Od tego czasu w Polsce przybywa zielonych dachów, a o konieczności zwiększania zielonych terenów w miastach mówi się coraz więcej. 

Zielone dachy, czyli ogrody lub trawniki uprawiane na specjalnym podłożu dachowym, mogą uchodzić u nas za nowość, lecz ich historia sięga co najmniej kilku stuleci i wywodzi się ze Skandynawii. Nowoczesne zielone dachy zaczęły powstawać w latach 60. w Niemczech, skąd moda na nie rozprzestrzeniła się zarówno po Europie, jak i za oceanem. Na całym świecie powstają zarówno tereny zielone na dachach ogromnych gmachów, jak i prywatne ogródki nad domami.

Jedne i drugie łączy to, że ogród na dachu, jak każdy inny, wymaga pielęgnacji: podlewania, odchwaszczania, nawożenia i… koszenia trawy. Niektórzy architekci właśnie z takiego powodu odradzają zakładanie trawnika nad budynkiem, zalecając raczej mchy, rozchodniki i inne rośliny zielne. Trawnik na dachu nie jest bowiem najłatwiejszy do pielęgnacji, choć nie jest to niemożliwe. Koszenie na dachu nie musi być tak częste, jak w przypadku zwykłego trawnika, i nadaje się do tego zwykła kosiarka ręczna lub podkaszarka żyłkowa.

Zaletą zielonych dachów są nie tylko ich walory estetyczne. Zieleń miejska, czy to w parku, czy na dachu domu, sprawia, że w powietrzu przybywa tlenu, i reguluje temperaturę, zmniejszając efekt miejskiej wyspy ciepła. Zatrzymuje także wodę i zanieczyszczenia powietrza.

Źródło: Redakcja
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Przenośne masy kotwiczące

Przepisy prawa polskiego i europejskiego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zobowiązują pracodawców zatrudniających osoby wykonujące prace na wysokości do zapewnienia właściwych środków chroniących pracowników przed upadkiem wysokości. Jednak stałe punkty lub systemy ochronne nie zawsze są dostępne dla osób wykonujących pracę na dachu – rozwiązaniem problemu mogą się okazać przenośne masy kotwiczące. Czytaj więcej