.
Strona główna | Technika i technologieZimny dach

Zimny dach

Technologia „zimnego dachu” to rozwijająca się na świecie tendencja, zmierzająca do zmniejszenia temperatury powierzchni dachu, a tym samym obniżenia kosztów eksploatacji.

Temperatura, do jakiej nagrzewa się pokrycie dachowe, ma ogromne znaczenie zarówno dla trwałości samego pokrycia, jak i środowiska naturalnego. Zmniejszając temperaturę nagrzewania się obiektu minimalizujemy powstawanie wysp ciepła w aglomeracji miejskiej. „Zimne dachy” są już z powodzeniem stosowane w wielu państwach Unii Europejskiej i Ameryki Północnej. To nowoczesne, ale sprawdzone już rozwiązanie, które powoduje:
  • wydłużenie trwałości pokrycia dachowego,
  • poprawę stabilności wymiarowej pokrycia,
  • zmniejszenie wydatków ma klimatyzację i przedłużenie
  • żywotności urządzeń klimatyzacyjnych,
  • zmniejszenie się miejskich wysp ciepła,
  • ograniczenie efektu cieplarnianego.
Wykonanie „zimnego dachu” wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów, pozwalających zachować niską temperaturę powierzchni dachu. Powinny one charakteryzować się odpowiednią refleksyjnością (zdolnością do odbijania promieni słonecznych) i emisyjnością (zdolnością emisji promieniowania termicznego).

Tymi cechami wyróżnia się papa Soprastar® firmy Soprema Polska.


Papa Soprastar®
Soprastar® to opatentowana papa wodoszczelna, produkowana z asfaltu modyfikowanego elastomerami typu SBS na osnowie z kompozytu poliestrowego. Na spodniej stronie znajduje się warstwa topliwa, natomiast strona wierzchnia to biała, aluminiowa powłoka refleksyjna.
Soprastar® jest stosowana jako papa wierzchniego krycia, w układach dwuwarstwowych. Może być stosowana na dachy o spadku wynoszącym minimum 2%. Układanie papy odbywa się za pomocą tradycyjnego zgrzewania.


Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów, Soprastar® jest odporna na zanieczyszczenia i warunki atmosferyczne. Jest wytrzymała na działanie ekstremalnych temperatur (w zakresie od –20°C do +100°C) i nawet w niskich temperaturach pozostaje elastyczna i nie pęka. Papa cechuje się też dużą wytrzymałością na przebijanie, a warstwa wierzchnia jest odporna na działanie promieni UV, nie matowieje i zachowuje swoje własności refleksyjne przez długie lata. Dodatkowo Soprastar® stanowi estetyczne i odporne na brud wykończenie powierzchni dachu.


Testy Energy Star® wykazały, że współczynnik odbicia światła wynosi 0,78 (0,74 po czterech latach), a zdolność emisyjna – 0,89. Różnica temperatur, do których nagrzewa się Soprastar®, w porównaniu z tradycyjnymi, czarnymi papami, jest uderzająca. Podczas gdy powierzchnia dachu pokrytego czarną papą nagrzewa się w słoneczny dzień do 70°C, przy zastosowaniu Soprastar® temperatura powierzchni dachu wynosi 28°C. To różnica ponad 40°C*.

Soprastar® cechuje też wysokie bezpieczeństwo pożarowe (rozprzestrzenianie ognia – BROOF(t3), klasa E odporności ogniowej).

 *wyniki uzyskane w centrum R&D Soprema


Na podstawie materiałów firmy
Soprema Polska


Źródło: Dachy Płaskie, nr 2 (19) 2013

CZYTAJ WIĘCEJ

Refleksyjność hydroizolacji dachów płaskich
Relacje termiczne na dachu płaskim.Temperatura powierzchni dachu płaskiego a konsekwencje cieplno-wilgotnościowe
Selena: TYTAN Professional COOL-R rewolucją na światowym rynkuDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Pałac Mierzęcin pod ochroną Triflex

Pałac Mierzęcin ma za sobą długą historię. Wzniesiony jako rodzinna posiadłość w latach 1861–63, w późniejszym okresie stanowił siedzibę domu dziecka, by wreszcie przed kilkoma laty – po długim czasie zaniedbania – powrócić do dawnej świetności jako luksusowy hotel. Czytaj więcej

RAPORTY I ZESTAWIENIA