.
Strona główna | RealizacjeTaras na dachu budynku Wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej UW

Taras na dachu budynku Wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej UW

Nazywany budynkiem edukacyjnym na miarę XXI wieku, łączy w sobie ciekawą formę, korespondującą wyraźnie z sąsiednim budynkiem, a także funkcjonalne oraz przyjazne dla użytkowników rozwiązania.

Jednym z ciekawszych elementów budynku jest taras na dachu połączony z niewielkim ogrodem - przestrzeń zaplanowana jako miejsce relaksu i spotkań dla studentów. Nowa siedziba wydziałów lingwistycznych przy ul. Dobrej 55 została zaprojektowana przez Autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Assiociates. Projekt został wybrany w drodze konkursu ogłoszonego w 2005 r. przez Uniwersytet Warszawski, a doceniono go za zintegrowanie nowego budynku z terenem Skarpy Warszawskiej oraz ze zlokalizowanym naprzeciwko gmachem biblioteki uniwersyteckiej. Połączenie to osiągnięto poprzez zaprojektowanie wielokondygnacyjnego hallu głównego biegnącego wzdłuż całego budynku. Kolejnym wyróżniającym się elementem wizji jest ogród z tarasami spacerowymi, usytuowany na dachu budynku. Stanowi on niejako lustrzane odbicie podobnego rozwiązania na dachu sąsiedniej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego - miejsca chętnie odwiedzanego nie tylko przez studentów, ale także przez mieszkańców Warszawy i turystów.

Na tarasach zainstalowano ponad 600 m2 deski tarasowej Twinson Terrace, z której skonstruowano podesty oraz schody prowadzące z ostatniej kondygnacji budynku na dach. Ponadto stosując cienki profil wykończeniowy z materiału Twinson stworzono ażurowe obudowy dla zlokalizowanych na dachu wentylatorni. Dzięki temu niezbędne, techniczne elementy instalacji budynku zostały ukryte, a całość wygląda bardzo estetycznie i spójnie. Osiągnięto ciekawy wizualnie efekt, również dzięki temu, że deski Twinson w kolorze morelowym świetnie komponują się z zasadzonymi tutaj roślinami ozdobnymi i pnączami.

Dach budynku Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej został zbudowany w coraz częściej wykorzystywanej technologii dachu odwróconego, pozwalającej na zakładanie ogrodów na dachach i wykorzystywanie cennej w warunkach gęstej, miejskiej zabudowy przestrzeni na cele rekreacyjne. W związku z tym, sam taras został oparty na pływającej konstrukcji samonośnej z legarów metalowych - to pozwala na uniknięcie naruszenia precyzyjnej wielowarstwowej powłoki dachowej. Z kolei w przypadku obudów wentylatorni zastosowano specjalnie zaprojektowane podkonstrukcje metalowe. Wykonawcą dachu i tarasu była firma Adpol Investment, która wielokrotnie realizowała już tego typu projekty przy wykorzystaniu systemów tarasowych Twinson.

Taras na dachu wydziałów lingwistycznych UW, podobnie jak cały budynek zaprojektowany został z uwzględnieniem bardzo racjonalnych przesłanek: chodziło o jak najbardziej efektywne wykorzystanie desygnowanego z publicznych środków budżetu oraz o zaproponowanie rozwiązań, które będą praktyczne i ekonomiczne w późniejszym użytkowaniu. Trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne i niewymagające konserwacji deski tarasowe Twinson znakomicie odpowiadają takim założeniom.

Źródło i zdjęcie: Profundo


CZYTAJ WIĘCEJ

Problemy wykonywania hydroizolacji tarasów
Trwały taras
Piękne widoki Hydroizolacja Triflex na tarasie dachowym
Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk
Prawidłowa renowacja tarasu
Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop
Elastyczne zaprawy klejące na balkony i tarasy
Lafarge radzi: jakich błędów unikać przy budowie balkonów i tarasów?



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich