.
Strona główna | RealizacjeNaprawa krok po kroku

Naprawa krok po kroku

Oto opis prac naprawczych, jakie zostały przeprowadzone na dachach pisanych na poprzedniej stronie.

Dach na altance przed naprawą

Dach nad piwniczką
Duża powierzchnia i beczkowaty kształt piwniczki słusznie zainspirowały wykonawców do umieszczenia tam zielonego dachu. Niestety czas pokazał, że zastosowane rozwiązania techniczne zasługują jedynie na miano nieudolnej improwizacji. Folia kubełkowa użyta jako izolacja przytwierdzona była jedynie za pomocą kamieni. Na niej rozłożono bardzo skrzętnie wykonaną „skarpetę” z włókniny wypełnioną po brzegi podłożem o znaczącym udziale substancji organicznych. Napęczniała od wody ziemia zaczęła stopniowo spływać po zboczach daszku, gdyż opór ułożonych luźno kamieni na nic się nie zdał. W rezultacie rośliny zgromadzone na dachu nie radziły sobie z przesyconą wilgocią i substancjami organicznymi ziemią.

Brodząc po łydki w podłożu, które powinno znajdować się na dachu, przystąpiliśmy do demontażu. Podstawowym problemem było usunięcie ziemi zalegającej wokół piwniczki. Następnie zabezpieczenie roślin oraz zdjęcie włókniny i folii kubełkowej.

Jako hydroizolacja położona została papa termozgrzewalna. Gdy hydroizolacja była gotowa, uszczelniliśmy niepokryte papą brzegi dachu.

W tym miejscu znajdować się będzie granica między roślinami a kamieniami, którymi obłożona jest piwniczka. Miejsc tych nie dało się uszczelnić papą, więc użyliśmy do tego celu plastrów geowłókniny, pokrytych masą bitumiczną.


Dach zielony na altance po naprawie

Na uszczelnionym dachu zaczęliśmy wytyczać przestrzeń przeznaczoną pod wprowadzenie roślin. Do tego celu posłużyły nam dwa stalowe, ponacinane kątowniki. Rozmieściliśmy je na dwóch przeciwległych końcach dachu i przytwierdziliśmy do podłoża za pomocą plastrów rozgrzanej papy. Nacięcie kątowników umożliwiło ich łatwe dopasowanie do beczkowatego kształtu dachu piwniczki.

Ze względu na fakt, że zastosowana przez nas hydroizolacja nie miała właściwości przeciwkorzennych, pokusiliśmy się o autorskie rozwiązanie. W całą powierzchnię papy wprowadziliśmy drut miedziany. Tlenki miedzi stanowią skuteczną barierę dla rozrostu korzeni. Druty wtopione zostały w rozgrzaną papę.

Kolejną warstwą, która znalazła się na dachu piwniczki była geowłóknina. Ułożyliśmy dwa zachodzące na siebie płaty włókniny drenażowej, zostawiając drobny zapas przy kątownikach. Warstwa ta potrzebna jest do odprowadzenia nadmiaru wody, która będzie spływać po jej powierzchni za pomocą wytłoczonych kanalików. Włóknina drenażowa stanowi również warstwę filtracyjną. Następnie włóknina przykryta została geosiatką pokrytą powłoką polimerową. Siatka przytrzyma geowłókninę oraz będzie punktem zaczepu kolejnych elementów dachu.


Dach zielony na piwniczce przed naprawą

Do siatki przymocowaliśmy dwa perforowane kątowniki. Wcześniej przycięte, teraz zostały przyczepione do oczek siatki za pomocą plastikowych tasiemek zaciskowych. Następnie umieściliśmy na dachu system nawadniający, który pozostał po demontażu starego dachu.

Czas na ostatnie przygotowania przed wprowadzeniem podłoża dla roślin. Pierwszą czynnością było umiejscowienie w kątownikach warstwy drenującej. Do tego celu wykorzystaliśmy przyciętą geowłókninę oraz drobne kamienie.

Następnie do siatki przymocowaliśmy plastikowe elementy oporowe, których zadaniem będzie utrzymanie masy substratu glebowego na pochyłym dachu. Elementy łatwo przymocować za pomocą plastikowych zaczepów.

Następną czynnością było wysypanie podłoża dla roślin. Podłoże to warstwa substratu glebowego przygotowanego w odpowiedniej proporcji. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo zbilansować stosunek materii organicznej w glebie i części spławianych, co zapewni prawidłowy rozwój roślin i zapobiegnie wymywaniu substratu.


Instalacja obrzeża ze stali nierdzewnej

Ostatnia warstwa na wykonanym dachu to mata jutowa, która utrzyma substrat na miejscu.

Rośliny sadziliśmy wycinając otwory w macie. To ostatni etap procesu tworzenia dachu zielonego na beczkowatej piwniczce. Po umieszczeniu roślin przestrzenie między nimi wypełniliśmy jasnym kruszywem, co zwiększyło estetykę całego założenia.

Zaleciliśmy właścicielowi wykonanie pod ścianami piwniczki płytkiego fundamentu oraz obudowanie ścian cegłami. Tak wykonany dach na pewno będzie trwały. Rośliny mają doskonałe warunki do rozwoju, a budowla jest dobrze chroniona przed wilgocią.

Dach altanki
Błędy popełnione przez wykonawcę były tu jeszcze bardziej widoczne niż w przypadku piwniczki. Jako hydroizolację drewnianego dachu zastosowano śliską gumę. Taka warstwa jest niedopuszczalna jako izolacja konstrukcji na dachu skośnym. Niewłaściwie zastosowano ponadto drenaż zintegrowany z geowłókniną filtracyjną, ponieważ tego typu rozwiązanie stosowane jest jedynie na dachach płaskich. Substrat glebowy zastosowany na dachu cechował się fatalnym zbilansowaniem frakcji, co spowodowało, że po krótkim czasie nastąpiło rozwarstwienie i wymycie drobnych części podłoża. Rośliny zmuszone były do wegetacji w warstwie pozostałego keramzytu. Kolejnym zaniedbaniem ze strony wykonawcy było rozwiązanie problemu odprowadzenia wody z dachu. Zamontowany na końcu dachu perforowany kątownik został zamaskowany deską, która blokowała jakikolwiek odpływ wody. Efektem tych wszystkich zaniedbań był zielony dach, który pod ciężarem warstw na śliskim podłożu po prostu zsunął się, tworząc na końcu rynnę pełną wody. Rośliny nie miały się w czym się rozwijać, gdyż substrat glebowy został wypłukany. Woda gromadząca się na dachu spowodowała gnicie deski zaślepiającej kątownik.


Drut miedziany na złączach hydroizolacji jako zabezpieczenie przeciwkorzenne

Cały dach należało wykonać od nowa.

Pierwszym etapem było położenie na całym dachu warstwy hydroizolacyjnej, mocowanej do podłoża.

Do tego celu wykorzystaliśmy papę przeciwkorzenną, która palnikiem została przygrzana do podłoża. Dach altany w całości wykonany jest z drewna, więc ochrona przed wodą w tym wypadku musi być kompleksowa. Dlatego należało uszczelnić również wewnętrzne boki dachu. Do tego celu posłużyła zgrzewana na gorąco membrana hydroizolacyjna EPDM.

Po zaizolowaniu membraną EPDM całego wnętrza dachu na brzegi desek nałożone zostały kątowniki chroniące drewnianą konstrukcję. Kątowniki przymocowane zostały za pomocą śrub, co zapewni ich trwałe połączenie.


Geowłóknina chłonno-ochronna z funkcją drenażu

Kolejnym ważnym elementem w tworzeniu skutecznej ochrony przed nadmiarem wody jest perforowany kątownik mocowany na krawędzi dachu. Przymocowany został do bocznych ścianek dachu oraz do papy przy pomocy plastrów z membrany EPDM klejonej na gorąco do papy. Okrągłe otwory w kątowniku umożliwiły łatwy montaż do dachu bez dziurawienia papy.

Tak przygotowany dach nadaje się już do montażu kolejnych warstw dachu zielonego.
Bezpośrednio na papę przeciwkorzenną ułożona została geowłóknina. Aby zapewnić jej dodatkową stabilność, nadmiar włókniny wprowadziliśmy pod kątowniki na brzegach dachu. Geowłóknina ułożona na szorstkiej papie nie ma prawa się zsuwać.


Układanie substratu i maty jutowej

Kolejna warstwą zastosowaną na dachu jest folia kubełkowa. Zapewni ona odprowadzenie wody z substratu w kierunku perforowanego kątownika na krawędzi dachu. Folia, która nie została przykryta geowłókniną filtracyjną, stanowi doskonałe zabezpieczenie przed osuwaniem się substratu umożliwiając swobodny odpływ nadmiaru wody.


Perforowany aluminiowy profil brzegowy z wypełnieniem

Czas na drenaż. W kątowniku wysypaliśmy drobne kamienie, a przed nimi ułożyliśmy warstwę filtrującą z paska cienkiej włókniny. Mogliśmy w ten sposób przystąpić do układania warstwy substratu glebowego na dachu altanki.

Gdy pierwsza warstwa podłoża trafiła już na dach, przykryta została jutową siatką, która wzmocniła jej strukturę. Następnie na dach trafiła kolejna warstwa ziemi przykrywająca siatkę. Teraz rozłożyliśmy linię kroplującą, która zapewni roślinom dopływ wody w upalne dni.


Nasadzenia roślin

Po przykryciu linii kroplującej mogliśmy sadzić rośliny: rojniki i rozchodniki. W tym przypadku sadziliśmy je bezpośrednio w podłożu. Zastosowana roślinność ma charakter ekstensywny, nie wymagający dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. W prawidłowo zbilansowanym substracie glebowym będzie się ona dobrze rozwijać. Na koniec przestrzenie między roślinami wypełniliśmy jasnym kruszywem.

Tak wykonany dach zielony będzie prawidłowo funkcjonował przez wiele lat.

Łukasz Rosiński
Student architektury krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
w Warszawie. Pracuje w firmie aranżującej biurowce zielenią, w wolnym czasie zajmuje się grafiką użytkową

Zdjęcia:
Joanna Kuls
Paulina Marciniak

Artykuł ukazał się w e-kwartalniku „Dachy Zielone” nr 2/2010, www.dachyzielone.info

Źródło: Dachy Płaskie, nr 3 (8) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Renowacja dachu płaskiego 10 kroków naprawy dachu, cz. 1
Renowacja dachu płaskiego 10 kroków naprawy dachu, cz. 2



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich