Krok po kroku. Montaż okna na dachu płaskim - radzi firma Okpol
Okna do dachów płaskich to rozwiązanie stosunkowo nowe, lecz coraz częściej spotykane w polskich domach. Ze względu na uwarunkowania rodzimego klimatu, montaż stolarki tego typu wymaga szczególnej dokładności. O czym zatem powinien pamiętać wykonawca?
Najważniejszym zadaniem dekarza montującego stolarkę połaciową jest prawidłowe osadzenie okna w konstrukcji oraz precyzyjna obróbka połączeń okna z pokryciem dachu - tak, aby nie przeciekało i nie tworzyło mostków termicznych. Jest to tym bardziej istotne, im mniejszy kąt pochylenia posiada dany dach. W Polsce, gdzie w sezonie jesienno-zimowym okres zalegania śniegu może sięgać kilku miesięcy, konstrukcja dachu płaskiego musi być skutecznie zabezpieczona przed wodą i wilgocią.
Jak podkreśla Marcin Demski z firmy Okpol, ryzyko rośnie zwłaszcza w okresie niskich temperatur, kiedy woda dociera do wszystkich szczelin. "Cykle zamarzania i rozmarzania mogą prowadzić do powstawania nieszczelności w warstwie hydroizolacji oraz na jej połączeniach z innymi elementami - np. oknem dachowym. Z pozoru nieduże błędy wykonawcze na tym etapie mogą sporo kosztować w przyszłości, powodując poważniejsze szkody".
Krok 1. Mierz siły na wymiary
Pierwszym krokiem jest wybór okna o odpowiednich rozmiarach. Okna do dachów płaskich to naturalny następca świetlików dachowych, dlatego stolarka tego typu z reguły dostępna jest w takich samych standardach wymiarowych. W ofercie rynkowej znaleźć można modele o wymiarach od 60 x 60 do 150 x 150 cm. Niektórzy producenci proponują stolarkę w większym formacie.
Przykładem może być tutaj okno do dachu płaskiego PGX A1 firmy Okpol, które dostępne jest w rozmiarze aż 120 x 220 cm. Format okna powinien zawsze odpowiadać wymiarom otworu w dachu.
Krok 2. Przed położeniem okna
Okno na dach płaski można osadzać bezpośrednio na pokryciu lub na podkładce drewnianej otaczającej otwór w dachu. W tym celu można wykorzystać ramę ochronną z płyty OSB. Bez względu na przyjętą metodę, miejsce wokół otworu należy przykryć papą samoprzylepną, która doszczelni połączenie stolarki z dachem. Najpierw gruntujemy powierzchnię wokół otworu (na pokryciu lub na ramie OSB) na szerokość około 30 cm, a następnie nakładamy papę podkładową "na styk" z wyciętymi krawędziami. Aktywujemy warstwę samoprzylepną poprzez minimalne dogrzanie wewnętrznej strony, a następnie nagrzewamy stronę wierzchnią w celu stopienia mikrofolii jeszcze przed montażem stolarki.
Krok 3. Ułożenie okna i mocowanie mechaniczne
Kiedy należycie przygotujemy podłoże, przystępujemy do ułożenia okna. Stolarkę umieszczamy bezpośrednio nad otworem, opierając ją na roztopionej warstwie bitumu papy podkładowej. Gdy upewnimy się, że boki ościeżnicy zostały położone równolegle do krawędzi otworu, przystępujemy do mocowania mechanicznego przy pomocy wkrętów. Jeżeli okno nie posiada fabrycznie wykonanych otworów, odmierzamy odległość pod kolejne wkręty zgodnie z instrukcją producenta i wywiercamy je we własnym zakresie. Następnie przykręcamy okno do konstrukcji dachu.
Krok 4. Wykończenie pokrycia dachowego
Po mechanicznym zamocowaniu okna przystępujemy do obróbki pokrycia dachowego. Pierwszy odcinek papy przycinamy pod wymiar i przyklejamy z jednej strony do pokrycia dachowego, a z drugiej - do połowy wysokości ramy okiennej, dbając o odpowiednie wyprofilowanie narożników. Wierzchnią warstwę materiału wywijamy na bok ościeżnicy w taki sposób, by osłonić styk okna z dachem. Górny pas materiału pokryciowego układamy tak, aby przylegał na całej długości do górnej krawędzi ościeżnicy. Marcin Demski, ekspert firmy Okpol, podkreśla:
"Na tym etapie prac bardzo ważna jest ostrożność i dbałość o montowaną stolarkę. Aktywując spodnią stronę papy przy pomocy palnika gazowego lub nagrzewnicy elektrycznej należy pamiętać, aby nie uszkodzić przypadkiem profilu ościeżnicy".
Krok 5. Montaż listew dociskowych
Niektóre modele okien na dach płaski posiadają w zestawie montażowym specjalne listwy, które umożliwiają dociśnięcie pokrycia do instalowanej stolarki. Listwy te montujemy wzdłuż górnej, wierzchniej krawędzi papy. W przypadku pokryć innych, niż papa, można też dokupić dedykowane profile umożliwiające mechaniczne połączenie ościeżnicy z konstrukcją dachu.
Krok 6. Obudowa okna po wewnętrznej stronie
Okno na dach płaski obudowuje się od wewnętrznej strony w sposób analogiczny do innych okien połaciowych. Jako materiał wykończeniowy wykorzystać możemy standardowe płyty gipsowo-kartonowe, które wsuwamy w wyprofilowane w ościeżnicy wpusty. Jeżeli wszystkie prace wykonaliśmy prawidłowo, od wewnętrznej strony uzyskamy efekt w postaci nowej, jasnej i ciekawie prezentującej się przestrzeni.
Źródło i zdjęcia: Okpol
Data publikacji: 2017-04-06
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Sąd pod papą
Kauczukowy dach szkoły
Zimowa realizacja pokrycia dachowego obiektu przemysłowego
Luksusowa marka pod bezpiecznym dachem
Bezspoinowe pokrycia dachowe - Hydroizolacja dachu pogrążonego
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym
Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy
Trwały taras
Jak dobrać papę termozgrzewalną?
Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę
Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych
Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych
Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych
Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków
Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych
Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie
Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania
Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego
Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur
Sąd pod papą
Zakład papy na dwa razy
Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun
Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk
Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy
Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje?
Architektura ogrodowa z zielonymi dachami
Łączniki dachowe
Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA
Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich
Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych
Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm
Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych
Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop
Hydroizolacja stropu garażu podziemnego
Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich