.
Strona główna | RealizacjeDach na masztach

Dach na masztach

Przedstawiany obiekt to nowobudowana hala o bardzo interesującej konstrukcji dachu. Dach o powierzchni 16000 m2 podtrzymuje trzydzieści żelbetowych masztów z betonu zbrojonego o średnicy 80 cm i wysokości 24 m. Do każdego masztu zamocowano cztery odciągi stalowe, podtrzymujące konstrukcję dachu.

Hala, w której produkowane będą stalowe maszty

Układ warstw dachu wygląda następująco: na belkach stalowych leżą arkusze blachy stalowej trapezowej, na nich paroizolacja, termoizolacja z wełny mineralnej Rockwool o grubości 16 cm i jako ostatnia warstwa – membrana hydroizolacyjna Polyfin® 3016 w kolorze jasnoszarym.

Przede wszystkim: elastyczność
Jako pokrycie dachu rozważano co najmniej kilka materiałów, aby ostatecznie zdecydować się na membranę Polyfin® 3016 grubości 1,6 mm. O wyborze zdecydowały właściwości tej folii. Jest to nowoczesny materiał stosowany na pokrycie dachów płaskich na bazie elastycznych poliolefinów (FPO). Decydujące znaczenie miał fakt, że materiał pozostaje trwale elastyczny w bardzo dużym zakresie (wydłużenie materiału przy zerwaniu zgodnie z badaniami wg normy EN 12311-2 wynosi aż 500%). Materiał bardzo dobrze dopasowuje się do podłoża i dzięki temu jest bardzo łatwy w obróbce, a dzięki swojej elastyczności idealnie adaptuje się do wszelkich zmian warunków pogodowych i pozostaje wciąż funkcjonalny. Zdolność dopasowania się do podłoża ma znaczenie także z innego powodu. We wnętrzu hali zamontowane zostaną m.in. ciężkie suwnice, które będą przekazywać drgania na konstrukcję hali, w tym również na dach, więc elastyczność pokrycia jest tu cechą jak najbardziej wskazaną.


Las masztów. Z lewej strony podłużne zagłębienie z wpustami odwadniającymi

Produkt nie posiada w swoim składzie zmiękczaczy, które ulatniają się z upływem czasu (jak ma to miejsce w membranach wyprodukowanych na bazie PVC).

Polyfin® jest membraną na bazie termoplastycznych kompozytów o nazwie poliolefiny (FPO), przeznaczoną do krycia dachów płaskich. Jest łatwy w stosowaniu i nadaje się do stosowania zarówno na nowo budowanych obiektach, jak i przy pokrywania dachów budynków już istniejących.


Uszczelnianie podstawy masztu. Widać łączniki, którymi mocowano membranę

Polyfin® dostępny jest w wariantach z włókniną szklaną lub poliestrową od spodu lub też bez włókniny, produkt dostępny jest też w różnych grubościach, co umożliwia jego zastosowanie przy bardzo rozbieżnych warunkach i wymaganiach.

Systemowe obróbki
Ważne było wykonanie szczelnych obróbek wokół masztów żelbetowych i stalowych odciągów, które wystawały z dachu. Producent membrany zorganizował specjalne szkolenie dla ekip wykonujących dach z zakresu prawidłowego układania i zgrzewania membrany, ze szczególnym uwzględnieniem połączenia połaci dachu z żelbetowymi masztami i stalowymi odciągami. Do uszczelnienia połączenia membrany z odciągami zastosowano systemową butylową taśmę klejącą z pokryciem z folii aluminiowej. Przejścia masztów żelbetowych przez dach zabezpieczone zostały specjalnymi mankietami z materiału bez włókniny szklanej Polyfin® 1020. Do żelbetowych słupów zamocowano je taśmami sprężającymi i uszczelniono masą Koester Fugenspachtel FS V w kolorze szarym. Dla doszczelnienia świetlików stosowano specjalne narożniki zewnętrzne, wchodzące w skład systemu dachowego Polyfin®.


Obrabianie odciągu

Zakłady membran zgrzewano gorącym powietrzem oraz mocowano mechanicznie łącznikami. Ich ilość i rozmieszczenie zostały określone na podstawie projektu oraz lokalizacji i ekspozycji budynku. W strefach brzegowych membrana została wywinięta na belkę brzegową i następnie przykryta obróbką blacharską.

Dach jest odwadniany podciśnieniowo (system Quickstream firmy Wavin, 40 wpustów). Dla zapewnienia szczelności połączenia wpusty dachowe wykonane zostały z kołnierzami
z membrany Polyfin® 3016.


Podstawa świetlika

Dach został pokryty latem br. Pracownicy firmy MK Dach System Sp. z o.o., która wykonywała dach byli zadowoleni z właściwości membrany Polyfin i terminowości dostaw łącznie 18000 m2 materiału. Prace przebiegły szybko i sprawnie, bez zakłóceń i problemów.



Na podst. materiałów
firmy Koester Polska Sp. z o.o.


Źródło: Dachy Płaskie, nr 4 (5) 2009


CZYTAJ WIĘCEJ

Koester Polska Sp. z o.o.
Dach w 5 kolorach



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich