.
Strona główna | Technika i technologieŹródło naturalnego światła. Fakro na dachu płaskim

Źródło naturalnego światła. Fakro na dachu płaskim

Nowoczesne materiały oraz zmieniająca się technologia w budownictwie umożliwiają wznoszenie budynków o płaskich dachach. W takiej architekturze często zdarza się, że wewnątrz budynku istnieją pomieszczenia, w których nie ma możliwości zastosowanie standardowych okien pionowych. W każdym pomieszczeniu powinno znajdować się źródło naturalnego światła aby czuć się w nim komfortowo.
Nowoczesne materiały i zmieniająca się technologia w budownictwie umożliwiają wznoszenie budynków o płaskich dachach. W takiej architekturze często zdarza się, że wewnątrz budynku istnieją pomieszczenia, w których nie ma możliwości zastosowanie standardowych okien pionowych. W każdym pomieszczeniu powinno znajdować się źródło naturalnego światła aby czuć się w nim komfortowo.

Idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest montaż w płaskich dachach standardowych okien dachowych wykorzystując do tego celu specjalny System Płaskich Dachów EFW. Najważniejszą cechą systemu jest podniesienie kąta montażu okna o 15° w stosunku do połaci dachowej. System EFW składa się z dwóch głównych elementów; ze specjalnie zaprojektowanej drewnianej obudowy wyposażonej w materiał termoizolacyjny oraz aluminiowego kołnierza łączącego montowane okno z obudową. Drewniana obudowa po zamontowaniu w konstrukcji dachu wymaga wykonania szczelnej izolacji oraz połączenia z istniejącym pokryciem dachowym zgodnie ze sztuką dekarską.

 
W systemie EFW można zamontować okna o różnych konstrukcjach np. obrotowej, lub uchylno-obrotowych. Ze względu na umiejscowienie okien, które zwykle są poza bezpośrednim zasięgiem użytkownika bardzo polecanym rozwiązaniem jest montaż okna sterowanego pilotem FTP-V Electro Z-Wave. W takim przypadku możemy je obsługiwać bez użycia drążków. W specjalnej wersji Systemu Płaskich Dachów istnieje możliwość zamontowania termoizolacyjnego okna wyłazowego, które pozwala na stworzenie wyjścia na dach.    

System Płaskich Dachów oprócz doświetlenia światłem naturalnym poddaszy w budynkach mieszkalnych czy biurowych może być stosowany również w budownictwie przemysłowym.
Standardowo za pomocą systemu EFW możemy zamontować jedno okno w dachu. Można je również montować w szeregu poziomym, przy zachowaniu odstępu min. 30 cm. Na indywidualne zamówienie istnieje możliwość wykonania pojedynczego systemu EFW dla np. trzech okien montowanych obok siebie.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie w dachach płaskich świetlików rurowych SRT lub SLT, poprzez które do wnętrza budynku napływa naturalne światło rozjaśniając wnętrze. W celu zamontowania świetlika rurowego w takim dachu należy zastosować specjalnym kołnierzem SLP wraz z ocieplaną podstawę SFP. Podstawa wykonana jest z blachy ocynkowanej i wyłożona od środka gruba warstwą styropianu.

Zastosowanie styropianu jako materiału docieplającego redukuje straty ciepła. Podstawa ma wysokość 40cm, co jest istotne w okresach zimowych gdy na dachu płaskim zalega dużo śniegu. Świetliki są dobrze widoczne i nikt przypadkowo nie stanie na jego kopule. Kołnierz SLP jest nakładany na podstawę i mocowany za pomocą wkrętów farmerskich. Świetlik jest wodoszczelny i dostarcza dużą ilość światła.

Źródło : Fakro 2012

CZYTAJ WIĘCEJ

Fakro Sp. z o.o
Nowe okno do płaskiego dachu
Rozwiązania do dachów płaskich - Systemy Fakro
Montaż okna do płaskiego dachu Velux CVP/CFP
Prezes Zarządu FAKRO Ryszard Florek został uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Kolejny Złoty Medal MTP Budma dla innowacyjnej firmy Fakro
FAKRO laureatem konkursu Dobry Wzór
Okno do dachów płaskich typu F zwyciezcą konkursu Złota dachówka 2016 na targach w Czechach



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich