.
Strona główna | Technika i technologieTym dachom płaskim Zimna Zośka nie straszna!

Tym dachom płaskim Zimna Zośka nie straszna!

Gwałtowne obniżenie temperatur oraz opady śniegu i deszczu w ostatnich dniach to nie przypadek. Zjawisko zimnych ogrodników, nazywane też niekiedy zimną Zośką, to fenomen klimatyczny spotykany w środkowej Europie mniej więcej w połowie maja. Kiedy pogoda płata figle, rośnie wilgotność powietrza, a słupki termometrów skaczą o ponad 10 stopni w ciągu doby, szczególnej wartości nabierają sprawdzone izolacje dachów płaskich!

Dachy płaskie chronią budynki przed opadami atmosferycznymi, nadmiernym nagrzaniem, utratą ciepła oraz uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z całorocznej eksploatacji. Z powyższych względów konstrukcje te powinny być dostatecznie wytrzymałe i odpowiednio zabezpieczone. Pod tym względem bardzo dobrze sprawdzają się systemy izolacji z wełny kamiennej Paroc dedykowane budownictwu magazynowemu i wielkopowierzchniowemu.

Wilgoć, która może przenikać do wnętrz przegród nawet podczas niewielkich opadów deszczu i śniegu, jest jednym z największych wrogów stabilności i wytrzymałości konstrukcji dachowych. Nagromadzona wilgoć potrafi dochodzić nawet do 10-20 mm/m2 (tzn. 10-20% objętości), w zależności od grubości izolacji. A stąd już niewielki krok do uszkodzeń połaci, izolacji i elementów stalowych oraz kosztownych napraw. Wentylowanie dachu płaskiego pozwala jednak wydatnie obniżyć poziom wilgoci w konstrukcji. Również na etapie budowy, co znacząco przyspiesza moment oddania obiektu do użytku. Właśnie w taki sposób działa system izolacji PAROC Air.

PAROC Air. Dach, który oddycha

Głównym zadaniem systemu PAROC Air jest osuszanie struktur górnej warstwy podłoża i zapobieganie szkodliwym następstwom gromadzenia się wilgoci. Rozwiązanie wykorzystuje w tym celu naturalny przepływ powietrza, które poprzez fabrycznie wykonany układ rowków wentylacyjnych odprowadza nadmiar wilgoci do kominków znajdujących się nad kanałami zbiorczymi. Ochronę przed działaniem wilgoci budowlanej lub pochodzącej z wewnętrznej filtracji powietrza z obiektu stanowi folia paroizolacyjna. Szczelność struktury dachowej utrzymuje w równowadze poziom temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, stopień wilgotności oraz ciśnienie powietrza.

Wełna kamienna charakteryzuje się jednocześnie doskonałą przepuszczalnością pary wodnej, która z łatwością pozwala na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz powierzchni izolacji. Unikalna budowa systemu pozwala na osuszanie połaci dachu na poziomie 0,5 kg wody/m2 na dobę, co skutecznie eliminuje zagrożenie gromadzenia się wilgoci, także w trakcie budowy. PAROC Air można z powodzeniem montować nawet podczas miesięcy deszczowych, co nie tylko przyspiesza przebieg prac, ale daje też pewność, że w przyszłości nie wystąpią problemy związane z nadmiarem wilgoci.

PAROC PROOF. Sprawdzony wybór

W obliczu zmiennych uwarunkowań, jakie często charakteryzują polski klimat, na znaczeniu zyskują w budownictwie rozwiązania pewne, trwałe, bezpieczne. Aby ułatwić prace wykonawcze oraz zapewnić optymalną ochronę przed ucieczką ciepłą poprzez konstrukcje dachów płaskich, powstał PAROC PROOF. PAROC PROOF to prosty w montażu, lecz złożony w swoim działaniu system izolacji warstwowej, przeznaczony zarówno dla obiektów budowanych, jak i tych termomodernizowanych.

Dzięki naturalnej sprężystości wełny kamiennej, wchodzące w skład systemu płyty można układać jedną przy drugiej, bez konieczności dodatkowego uszczelniania na stykach. Ze względu na wysoką stabilność wymiarową, płyty nie ulegają deformacji oraz zachowują swój kształt przez cały okres użytkowania. W systemie nie dochodzi więc do zmian napięcia pokrycia dachowego, nawet w przypadku gwałtownych zmian pogodowych, co zapobiega tworzeniu się mostków termicznych.

Źródło i zdjęcia: Paroc

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich