.
Strona główna | Technika i technologiePoradnik wykonawcy. Izolacja dachu płaskiego w systemie dwuwarstwowym

Poradnik wykonawcy. Izolacja dachu płaskiego w systemie dwuwarstwowym

Dachy płaskie. Konstrukcje dość trudne, ze względu na uwarunkowania polskiego klimatu. Eksperci Paroc podpowiadają, jak zaplanować prace wykonawcze tak, by uniknąć mostków termicznych oraz zabezpieczyć konstrukcję przed destruktywnym działaniem wilgoci.

Solidne podstawy - warstwa spodnia izolacji

Izolację dachu płaskiego wykonać można praktycznie o każdej porze roku. Niezależnie od sezonu, prace wykonawcze należy przeprowadzać w taki sposób, aby podczas montażu materiał izolacyjny zawsze pozostawał suchy. Z problemem wilgoci, także na etapie budowy lub termomodernizacji, poradzić sobie można, stosując nowoczesne rozwiązania izolacyjne.

Aby w obu przypadkach ułatwić wykonawcom wykonanie dobrze ocieplonej, suchej, bezpiecznej i trwałej konstrukcji dachu płaskiego, specjaliści Paroc opracowali nowy system izolacji z wełny kamiennej: Paroc Proof.

"System pozwala usprawnić prace wykonawcze i remontowe. Wszystkie warstwy izolacji powinny być układane jednocześnie, co zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych oraz ogranicza możliwość przedostania się do konstrukcji dachu wilgoci pochodzącej z opadów atmosferycznych" - wyjaśnia Adam Buszko.

System bazuje w dużej mierze na naturalnej sprężystości oraz stabilności wymiarowej warstwy spodniej, wykonanej z nowego produktu w ofercie producenta: płyty Paroc ROL 30. Ponieważ jej włókna zostały zorientowane pionowo, pomimo relatywnie niedużej wagi płyta pozostaje stabilna, twarda i nie zmienia swoich wymiarów - nawet w obliczu zmiennych warunków pogodowych.

Twoje na wierzchu - warstwa wierzchnia izolacji


Warstwę wierzchnią w systemie Paroc Proof układamy jednocześnie z warstwą spodnią, rozpoczynając od najdalej położonych stref krawędziowych, by uniknąć zabronionego chodzenia warstwie spodniej izolacji.


W charakterze warstwy wierzchniej izolacji można zastosować płyty Paroc ROB 80. Niepalne, utrzymujące obciążenie wyroby z wełny kamiennej zostały opracowane tak, aby zapewnić trwałe, twarde i ognioodporne podłoże dla większości typów płaskich pokryć dachowych, jak również izolację warstwy nośnej w miejscach remontów.

Płyty układamy po uwzględnieniu planowanych miejsc usytuowania kominków wentylacyjnych i wycięciu odpowiednich otworów montażowych. Ze względu na siły strukturalne oddziałujące na konstrukcję dachową, płyty izolacyjne oraz zabezpieczającą je membranę dachową mocujemy mechanicznie do podłoża ze stalowej blachy trapezowej lub betonu.

Łączenie wykonujemy przez pierwszą warstwę papy, wykorzystując do tego elastyczne i odporne na korozję łączniki mechaniczne. W tym celu najlepiej sprawdzą się łączniki z tworzywa sztucznego (np. z nylonu), wyposażone w poduszką powietrzną oraz połączenie teleskopowe z wkrętem samogwintującym ze stali nierdzewnej. Poduszka powietrzna ogranicza powstawanie mostków termicznych, a połączenie teleskopowe umożliwia elastyczną pracę pokrycia dachowego podczas bezpośredniego obciążenia.

Montaż na blasze trapezowej

W przypadku blachy trapezowej musimy pamiętać o zasadach poprawnego ułożenia materiału izolacyjnego. Oczywiście, niedopuszczalne są jakiekolwiek szczeliny pomiędzy płytami izolacyjnymi. Należy również za wszelką cenę unikać sytuacji, w której narożniki czterech płyt zbiegają się w jednym punkcie - to gwarantowany mostek termiczny.

Do montażu płyt możemy podejść zasadniczo na dwa sposoby: równolegle lub prostopadle do fałd blachy. Same płyty możemy łączyć zaś ze sobą na fałdzie lub pomiędzy fałdami blachy. W pierwszym przypadku płyty wymagają podparcia o szerokości minimum 35 mm na fałdzie. Z kolei płyty o określonej grubości mogą łączyć się ze sobą w przestrzeni pomiędzy fałdami tylko pod warunkiem, że zachowany zostanie maksymalny dystans pomiędzy owymi fałdami.


"Płytę o grubości 50 mm możemy łączyć z drugą płytą 50 mm wówczas, gdy dystans pomiędzy fałdami blachy nie przekracza 120 mm przy układaniu równoległym i 170 mm przy układaniu prostopadłym" - wyjaśnia Adam Buszko. "Dla płyt o grubości powyżej 120 mm nie ma już ograniczeń co do szerokości pomiędzy fałdami" - dodaje ekspert Paroc.

Twarde dowody

Izolacja w dwuwarstwowym systemie to coraz częściej spotykany standard, jeśli chodzi o budownictwo obiektów przemysłowych, magazynowych czy handlowo-usługowych. Wysoka precyzja wykonawcza oraz dobór odpowiednich, systemowych rozwiązań materiałowych to gwarancja nie tylko niezawodności, ale i sprawnie przeprowadzonych prac wykonawczych lub renowacyjnych.

W przypadku zastosowania systemu Paroc Proof zyskujemy więc gwarancję nie tylko wysokich parametrów termoizolacyjnych, które pomogą projektantom spełnić obecne i przyszłe wymagania energooszczędności - także w budownictwie pasywnym. Jeśli do wykonania spodniej warstwy ocieplania zastosujemy płyty z włókien zorientowanych pionowo, uzyskamy konstrukcję sztywną i mocną, zarówno w trakcie jej wykonywania, jak też w eksploatacji. Co ważne, system Paroc Proof pozwala uzyskać powyższe korzyści przy zastosowaniu płyt stosunkowo lekkich, co umożliwia dobór optymalnej grubości bez większego obciążania dachu płaskiego.

Źródło i zdjęcia: Paroc
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich