.
Strona główna | Technika i technologieZielony dach na Centrum Nauki Kopernik

Zielony dach na Centrum Nauki Kopernik

Wykonawcą zieleni na Centrum Nauki Kopernik była firma Werbena Art. Zakres prac związanych z zielonym dachem był ogromny: wykonanie warstw drenażowych na dachu, wypełnienie donic, nasadzenia roślin, wykonanie systemu nawadniania automatycznego, wykonanie nawierzchni przepuszczalnej, zagospodarowanie kraterów. Wszystkie prace wykonywano w ścisłym porozumieniu z projektantem inwestycji.

Opis projektu
Założeniem projektowym było stworzenie na dachu „ogrodu geologicznego”, który odzwierciedlałby krajobraz naturalny i nawiązywał do surowych form skalnych i erozyjnych.

Całość dachu utrzymana jest więc w stonowanej kolorystyce, przeważają barwy ziemi. Pomiędzy donicami wykonanymi z aluminium wiją się ścieżki z czarnego bazaltu, okładzina kraterów ma barwę piaskowca, a ściany attyk są w odcieniu brązu.

Roślinność w donicach tworzy zwarte kobierce w większości jednogatunkowych nasadzeń. Przeważają niskie gatunki roślin, które w naturze rosną na suchych, słonecznych stanowiskach np. macierzanka, rozchodniki. Ogród wzbogacają nasadzenia wyższych roślin porastających całe donice bądź posadzone punktowo pomiędzy niższymi gatunkami.


Cały dach Centrum ma powierzchnię ponad 8 tys. m2 i został podzielony na dwie części, A i B. Na części A znajdują się 82 donice, na części B jest ich 49. Donice na dachu A mają mniejsze powierzchnie i przeważają tu donice niskie. Dach B z założenia jest bardziej spójny. Większość donic ma wysokość od 40 do 80 cm i powierzchnię powyżej 40 m2.

Zastosowane materiały i technologie
Większość donic zostało wypełnionych specjalistycznym podłożem na dachy zielone, które zapewnia roślinom prawidłową wegetację, a jednocześnie jest na tyle przepuszczalne, że odprowadza nadmiar wody do warstw drenażowych. Warstwy drenażowe wykonane zostały w systemie dachu odwróconego Optigrün.

Na termoizolacji została ułożona włóknina dyfuzyjna RS, następnie mata drenażowa FKD25, a na niej włóknina filtracyjna 105. Materiały te są bardzo dobrej jakości, układ warstw jest systemowy, a podłoże glebowe spełnia wymogi niemieckiego instytutu FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V.), można więc mieć pewność, że dach zielony będzie „działał” prawidłowo.


Kilkanaście donic wypełniono żwirami o różnych frakcjach, w niektórych punktowo posadzono rośliny. Na dachu założono system nawadniania automatycznego - nawadnianie doprowadzono do każdej donicy z roślinnością. W rezultacie na dachu rozłożono około sześciu kilometrów linii kroplujących.

Roślinność
Nasadzenia roślinne są bardzo zróżnicowane: od niziutkich bylin sadzonych w 10-centymetrowej warstwie podłoża, poprzez wyższe byliny, wrzosy i trawy ozdobne, do krzewów, które wymagają podłoża o miąższości około 30 cm.


Poza założeniami projektowymi dobór gatunkowy roślin uzależniony był także od warunków klimatycznych, które w tym miejscu są naprawdę specyficzne – dach znajduje się na wysokości około 12 m, nie jest osłonięty i rośliny są narażone na bezpośrednią ekspozycję słoneczną oraz działanie silnych wiatrów.

Zastosowane gatunki roślin lubią pełne nasłonecznienie, są odporne na niekorzystne warunki tu panujące, w miarę szybko uzyskują pełną zwartość. Rośliny, które nie są w pełni odporne na niskie temperatury (wrzosy, macierzanki, lawenda) zimą wymagają okrycia.


Aby efekt zielonego dachu został osiągnięty w miarę szybko i aby był on trwały, ograniczono się do określonych gatunków roślin.

Nasadzono:
  • byliny: macierzanka, rozchodnik, rojnik, szarotka, lebiodka, zawciąg, rogownica, goździk, kocimiętka, przetacznik, krwawnik, gipsówka, santolina,
  • krzewy: jałowiec, pięciornik, kosodrzewina, tawuła, szczodrzeniec, irga, forsycja,
  • trawy ozdobne: kostrzewa, śmiałek,
  • różne odmiany wrzosów, lawendę.

Nawierzchnia
Układ warstw nawierzchni został opracowany indywidualnie dla tej inwestycji. Warstwa nawierzchniowa o grubości około 2,5 cm została wykonana z grysu bazaltowego stabilizowanego żywicą; pod nią znajduje się grubsza warstwa tzw. betonu jamistego, wykonanego ze żwiru związanego specjalną zaprawą cementową TCE.


Tak zastosowana technologia zapewnia nawierzchni przepuszczalność na całej powierzchni i jednocześnie jest trwała i odporna.

Wykonanie nawierzchni nastręczało pewnych trudności. Z uwagi na technologię wykonania prace mogły być wykonywane tylko w korzystnych warunkach pogodowych. Ze względu na trudny dostęp miejsca i wąskie ścieżki, które na dodatek są ograniczone bokami donic, wszelkie prace musiały być prowadzone ręcznie. Wszystkie składniki do wykonania nawierzchni były mieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach na miejscu – w betoniarkach. W ten sposób na dachu zostało wykonanych około 2300 m2 czarnej nawierzchni.

Efekt prac zrealizowanych na dachu jest imponujący. Warto wybrać się do Centrum Nauki Kopernik nie tylko po to, aby podziwiać eksponaty w budynku, ale także dla własnych doznać estetycznych związanych z architekturą obiektu, widokami, jakie rozpościerają się z dachu centrum i obejrzenie oryginalnego ogrodu, jaki powstał nad Wisłą kilkanaście metrów nad ziemią.


Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (10) 2011

CZYTAJ WIĘCEJ

Systemy dachów zielonych. Izolacja w zgodzie z naturą



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich