.
Strona główna | Technika i technologieProfesjonalne zgrzewanie pokryć dachowych

Profesjonalne zgrzewanie pokryć dachowych

Niezawodność i wydajność to dziś podostawowe kryterium przy wyborze nowoczesnych zgrzewarek na gorące powietrze. Zarówno zgrzewarki ręczne, stosowane do precyzyjnego zgrzewania na małych powierzchniach, jak i półautomaty oraz samojezdne zgrzewarki automatyczne świetnie sprawdzają się w zgrzewaniu wszelkiego rodzaju pokryć dachowych.

Mała zgrzewarka Hot Jet S waży tylko 580 g

Profesjonalne produkty są przystosowane do długotrwałej pracy w trudnych warunkach, a szeroki asortyment akcesoriów umożliwia kompleksową realizację praktycznie każdego projektu.

Wskazówki odnośnie zgrzewania
Prawidłowy przebieg procesu zgrzewania nigdy nie jest kwestią przypadku. Podstawowym i najważniejszym kryterium jest oczywiście bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że pracuje się tu w otwartej przestrzeni urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. W związku z tym należy zwrócić uwagę, czy stosowana zgrzewarka oraz akcesoria takie, jak przedłużacze i wyłączniki przeciwporażeniowe posiadają właściwe certyfikaty i zabezpieczenia, potwierdzające zgodność z aktualnymi normami budowlanymi oraz przepisami bhp. 

Kolejną kwestią jest dobranie właściwych parametrów pracy urządzenia, czyli temperatury, ciśnienia i prędkości zgrzewania. Z reguły producenci materiałów pokryciowych podają zalecane parametry dla konkretnego typu tworzywa. Praktyka pokazuje jednak, że niebagatelne znaczenie ma jednak doświadczenie samego operatora urządzenia. Często należy bowiem skorygować jeden lub kilka parametrów, chociażby ze względu na panujące warunki atmosferyczne lub przygotowanie samego materiału do zgrzewania.

Podczas deszczu zasadniczo nie wolno zgrzewać bez zastosowania odpowiednich środków zabezpieczających. Zaleca się zgrzewanie w temperaturze powyżej 5°C. Należy również pamiętać, że zbyt wysokie nasłonecznie powoduje (najczęściej przy czarnych pokryciach) wydłużanie się i fałdowanie materiału – te zjawiska mogą zmienić właściwości fizyczne materiału w obrębie zgrzewu, jednak problem ten nie dotyczy już nowoczesnych materiałów.


Uniwersalna półautomatyczna zgrzewarka Triac Drive

Na efektywność zgrzewania negatywnie oddziaływuje także zbyt wysoka wilgotność powietrza oraz silny wiatr, który może obniżyć temperaturę na wylocie dyszy zgrzewarki nawet o 20–30°C (nie dotyczy to urządeń z wbudowanym termoelementem).  W tym przypadku rozwiązaniem jest odpowiednie skorygowanie wartości zadanej temperatury na urządzeniu oraz osłonięcie obszaru pracy. 

Podłoże powinno być stabilne i w miarę możliwości maksymalnie równe. Nie mogą na nim leżeć żadne ostre przedmioty, kamienie itp. Bez względu na rodzaj materiału, aby otrzymać jednorodny zgrzew na całej długości łączenia, zakładkę należy rozłożyć równomiernie oraz oczyścić miejsca przeznaczone do zgrzania z wszelkich zabrudzeń i ciał obcych.

Zaleca się zawsze wykonanie kilku  prób przed przystąpieniem do  właściwego zgrzewania. Pozwoli to na dobranie optymalnych parametrów pracy urządzenia, co później przełoży się na  wydajność pracy oraz jakość wykonanych łączeń.

Zgrzewarki ręczne i półautomatyczne
Przy układaniu i zgrzewaniu pokryć oraz hydroizolacji dachowych wymagana jest pierwszorzędna jakość. Stosowanie profesjonalnych zgrzewarek i automatów przy zgrzewaniu folii PVC-P, TPO, ECB, EPDM, CSPE czy pap elastomerowych to dobre i pewne rozwiązanie. Na rynku dekarskim dużym powodzeniem cieszą się zgrzewarki ręczne marki Leister. Na przykład modelami Triac S, TriacPID, Ghibli, Electron czy też Mistral można zgrzewać praktycznie wszystkie materiały z tworzyw sztucznych, a także podgrzewać, lutować i formować folie metalizowane, rozpuszczać kleje itd.


Triac PID

W zależności od wybranego modelu, narzędzia ręczne Leister osiągają maksymalną temperaturę 700°C, wyrzucając do 500 l rozgrzanego powietrza na minutę. O ich uniwersalnym zastosowaniu decyduje  natomiast  połączenie płynnej regulacji parametrów pracy oraz szeroki asortyment dysz spawających  i zgrzewających, umożliwiając tym samym precyzyjną obróbkę wszystkich detali dachowych. Prawidłowe zgrzewanie pokryć narzędziami ręcznymi wymaga dodatkowo zaopatrzenia się w rolki dociskowe i próbniki zgrzewów. 

Specjalnie dla wykonawców dachów o małej i średniej powierzchni przewidziana jest półautomatycza zgrzewarka Leister Triac Drive. To modułowe urządzenie łączy w sobie wszystkie zalety narzędzi ręcznych z niezależnym układem napędowym, charakteryzującym z reguły duże automaty zgrzewające. Dzięki temu użytkownik otrzymuje precyzyjną, automatyczną zgrzewarkę o kilku podstawowych zaletach: lekki napęd umożliwia bezproblemowe wykonywanie długich odcinków zgrzewu, zintergrowane rolki dociskowe zapewniają jednorodne połączenie na całej długości, a niewielkie gabaryty i niska waga całego zestawu sprawiają, że zgrzewanie zakładek w ciasnych, trudnodostępnych miejscach wykonuje się szybciej i ekonomiczniej niż „zwykłą” zgrzewarką ręczną. Ponadto Triac Drive umożliwia wydajną pracę także na płaszczyznach pionowych, pochyłych i wypukłych oraz wszędzie tam, gdzie nie da się zastosować dużej, samojezdnej zgrzewarki automatycznej, np. przy krawędziach, podstawach świetlików, kominów, itp.

Samojezdne zgrzewarki automatyczne
Dla wykonawców regularnie zgrzewajacych duże powierzchnie najlepszym rozwiązaniem są samojezdne zgrzewarki automatyczne. Zgrzewarki Leister są wydajne i niezawodne. Spełniają wszystkie wymagania jakościowe zgrzewu dla obowiązujących na całym świecie norm budowlanych. Flagowymi automatami zgrzewającymi Leister są modele: Varimat i Bitumat. W zależności od zastosowanej dyszy, urządzenia wytwarzają doskonałej jakości łączenia o szerokości od 20 do 120 mm.


Varimat V – uniwersalna zgrzewarka automatyczna do folii i membran dachowych

Leister Varimat jest najpopularniejszym modelem zgrzewarki automatycznej do zgrzewania folii i membran dachowych. Płynna regulacja temperatury do 620°C, dwustopniowa regulacja przepływu powietrza oraz prędkość zgrzewania do 5 m na minutę umożliwiają wykonanie szczelnego oraz trwałego łączenia bez względu na wielkość zgrzewanych powierzchni, wykonanych także z  homogenicznych i cienkich folii.

Konstrukcja Varimatu jest niezwykle odporna na panujące na budowie warunki zewnętrzne, zapewnia bezproblemowe prowadzenie urządzenia wzdłuż linii łączenia oraz równomierny docisk na całej powierzchni zgrzewu również na nierównym podłożu. Wszystkie parametry pracy, zarówno wartości bieżące oraz zadane, długość zgrzewu, napięcie oraz przebieg są wyświetlane na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, co gwarantuje pełną kontrolę procesu zgrzewania. 


Leister Bitumat – automat zgrzewający do pap bitumicznych

Natomiast Leister Bitumat to zgrzewarka zaprojektowana specjalnie do zgrzewania modyfikowanych pap dachowych. Stanowi najlepszą alternatywę dla niebezpiecznych palników gazowych. Oprócz płynnie regulowanych parametrów zgrzewania, o komfort, a zarazem wydajność pracy dbają takie rozwiązania jak: zintegrowany zgarniak bitumu, zapasowa rolka dociskowa oraz wahadłowy uchwyt prowadzący, który ponadto eliminuje niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem urządzenia tyłem do kierunku przesuwania się zgrzewarki. Maksymalna moc 6700 W umożliwia wykonywanie szczelnych, jednorodnych zgrzewów z prędkością nawet do 12 metrów na minutę.

Podsumowanie
Pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych są i będą coraz częściej stosowane. Dlatego prędzej czy później każdy z wykonawców staje przed wyborem związanym z zakupem odpowiedniej zgrzewarki. Czy to będzie zgrzewarka ręczna, czy też samojezdny automat zgrzewający, zależy od zakresu realizowanych projektów. Najczęściej posiadacze zgrzewarki automatycznej wyposażeni są również w urządzenia ręczne do prac konfekcyjnych. 

Warto jednak pamiętać, że zgrzewarka renomowanej firmy to inwestycja na lata, która najczęściej zwraca się już po pierwszym zrealizowanym projekcie.

Na podstawie materiałów firmy
Heisslufttechnik Flocke,
dystrybutora
Leister w Polsce
Marcin Nowakowski

Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (1) 2008


CZYTAJ WIĘCEJ

Jak dobrać papę termozgrzewalną?
Nowa marka papy termozgrzewalnej
Automat zgrzewający
Zgrzewarki na gorące powietrze
Nowa zgrzewarka samojezdna
Zgrzewarka do membran z tworzyw sztucznych
Automat zgrzewający przy krawędzi
Elektronarzędzia do zgrzewania na dachu płaskim
Zgrzewanie gorącym powietrzem
Obsługa palnika
Zgrzewanie bez ognia. Automaty Leister



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich