.
Strona główna | Technika i technologieOchrona przed upadkiem z wysokości

Ochrona przed upadkiem z wysokości

Właściwe stosowanie indywidualnych środków ochrony przed upadkiem z wysokości podczas pracy na dachu płaskim, takich jak szelki bezpieczeństwa, linki bezpieczeństwa z amortyzatorami czy liny z mechanizmami samozaciskowymi jest możliwe jedynie wtedy, gdy sprzęt ten zostanie prawidłowo zakotwiczony. Gwarancję bezpiecznego i jednocześnie zgodnego z przepisami zakotwiczenia dają tylko stałe, certyfikowane i oznakowane punkty lub systemy kotwiczące.

Ochrona na krawędzi dachu – urządzenie samozaciskowe Linostop AC060

Bezpieczna praca na dachu to przede wszystkim eliminacja zagrożenia związanego z możliwością upadku z wysokości. Ryzyko upadku podczas pracy na dachu płaskim nie jest poważnym problemem, pod warunkiem że pracownik nie zbliża się do krawędzi dachu oraz przebywa w bezpiecznej odległości od niezabezpieczonych otworów wewnątrz dachu. Jeżeli jednak praca lub przemieszczanie odbywać się będzie na skraju dachu, należy uwzględnić możliwość zaistnienia wypadku. Chwila nieuwagi, zasłabnięcie, potknięcie lub poślizgnięcie mogą doprowadzić do tragedii.

W praktyce większość robót na dachu (prace dekarskie, odśnieżanie, montaż instalacji odgromowej) wymaga pracy właśnie w strefach zagrożenia upadkiem. Korzystanie ze środków ochronnych jest zatem koniecznością.

Środki ochrony zbiorowej i indywidualnej
Najbardziej odpowiednie jest stosowanie środków ochrony zbiorowej w postaci barier, siatek lub innych stałych konstrukcji zabezpieczających przed dostępem do strefy zagrożenia upadkiem.

Często z powodów technicznych lub organizacyjnych użycie środków ochrony zbiorowej jest jednak niemożliwe. W takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie indywidualnych środków ochronnych (szelki bezpieczeństwa, linki bezpieczeństwa z amortyzatorami upadku, urządzenia samohamowne i samozaciskowe).

Indywidualne środki ochrony przed upadkiem konfiguruje się w system, którego celem jest bezpieczne zatrzymanie spadającego człowieka, niedopuszczenie do uderzenia w podłoże lub przeszkodę oraz złagodzenie skutków nagłej utraty prędkości.


Słupek z punktem kotwiczącym Proton

System taki musi być zgodny z PN-EN 363 (Systemy powstrzymywania spadania). Składa się z trzech podzespołów: 1) szelek bezpieczeństwa; 2) podzespołu łącząco-amortyzującego; 3) punktu kotwiczącego.

Dobór szelek bezpieczeństwa oraz podzespołu łącząco-amortyzującego nie powinien sprawiać użytkownikowi poważniejszych trudności. Większość certyfikowanych modeli szelek bezpieczeństwa (zgodnych z normą PN-EN 361)z tylną lub tylną i przednią klamrą zaczepową spełnia wymagania pracy na dachu.

Podobnie jest z podzespołem łącząco-amortyzującym. Wybór pomiędzy krótką linką bezpieczeństwa z amortyzatorem a liną z mechanizmem samozaciskowym, pozwalającym na regulacje długości roboczej zależy od rodzaju i położenia punktu kotwiczącego w stosunku do stanowiska pracy. Znaczne oddalenie tych dwóch miejsc powoduje konieczność zastosowania dłuższej liny z możliwością regulacji długości.

Punkty kotwiczenia
Najtrudniejszym zadaniem dla użytkownika sprzętu ochronnego podczas pracy na dachu jest znalezienie i zastosowanie właściwego punktu kotwiczenia. Punkt kotwiczący powinien posiadać odpowiednią (określoną normą) wytrzymałość, stabilność i lokalizację. Jeżeli na stanowisku pracy na wysokości zainstalowane są specjalne, certyfikowane i odpowiednio oznakowane punkty lub systemy kotwiczące – z kotwiczeniem sprzętu asekuracyjnego nie powinno być większych problemów. W przypadku braku takich urządzeń, użytkownik zmuszony jest wybierać i dostosowywać do celów kotwiczenia istniejące elementy konstrukcji lub budowli (np. kominy). Pozostawianie pracownikom oceny stabilności i wytrzymałości takiego punktu nie jest jednak najwłaściwszym rozwiązaniem. W przypadku, gdy nastąpi upadek i zadziała system powstrzymywania spadania, źle dobrany element konstrukcji może ulec np. oderwaniu. Nastąpi wtedy niekontrolowany upadek, zakończony uderzeniem człowieka w podłoże a dodatkowo może dojść do przygniecenia ofiary wypadku lub innych osób przez spadające przedmioty.


Linowy system kotwiczący Prim

Zdarzają się także wypadki, gdy stanowisko pracy jest całkowicie pozbawione możliwości kotwiczenia sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości i wtedy jakakolwiek ochrona jest niemożliwa.

Systemy stałe
Stałe systemy mogą posiadać formę kotew, słupków, lub poziomych lin stalowych. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest trwałe związanie z obiektem, na którym znajduje się stanowisko pracy wymagające ochrony przed upadkiem. Systemy takie wymagają odpowiedniego projektu i najczęściej są instalowane przez wyspecjalizowane ekipy. Poziome systemy linowe Prim i Duo oraz słupki kotwiczące Proton produkowane przez firmę Protekt łączą w sobie wszechstronność zastosowania i łatwość użytkowania podczas pracy na dachu. Systemy te można instalować na większości dachów płaskich, niezależnie od ich konstrukcji.


Asekuracja przy pomocy linki bezpieczeństwa zakotwiczonej do systemu Duo

Znaczenie systemów kotwiczących dla bezpieczeństwa pracy na dachu trudno przecenić. Dostępność miejsc kotwiczenia sprzętu asekuracyjnego i łatwość ich użycia należy traktować jako zasadniczy element szeregu środków gwarantujących bezpieczną pracę na wysokości, do której zalicza się także pracę na dachu.




Źródło: Dachy Płaskie, nr 1 (1) 2008

CZYTAJ WIĘCEJ

Bezpieczeństwo podczas pracy na dachu
Szelki bezpieczeństwa
Indywidualne środki ochrony przed upadkiem
Bezpieczeństwo przede wszystkim - Systemy zabezpieczające przed upadkiem



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich