.
Strona główna | Technika i technologieBezpieczny dach - Środki ochrony zbiorowej

Bezpieczny dach - Środki ochrony zbiorowej

Pozostając w kręgu zainteresowań czytelników kwartalnika Dachy Płaskie chcielibyśmy niniejszym rozpocząć cykl artykułów prezentujących sposoby zabezpieczania miejsc pracy usytuowanych na dachach płaskich.

Schemat i wymiary balustrady ochronnej

1 lipca br. w największych polskich miastach pojawiły się billboardy z przesłaniem „Nie lekceważ zagrożeń. Pracuj bezpiecznie na wysokości”. Od kilku dni emitowane są także spoty w radiu i telewizji. Reklama społeczna jest częścią szerszego projektu – ogólnopolskiej trzyletniej kampanii informacyjno-kontrolnej „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie – upadki, poślizgnięcia”, realizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy. Celem tego programu jest ograniczenie liczby wypadków oraz promocja wysokich standardów bezpiecznej pracy.

Środki ochrony zbiorowej
Wydawałoby się, że praca na dachu płaskim jest dość bezpieczna, jednakże statystyki pokazują że tak nie jest. Być może wynika to z faktu, że poczucie bezpieczeństwa pracowników pracujących na dachu płaskim jest znacznie większe niż podczas pracy na elewacji budynku czy na dachu skośnym. Jakie zatem zagrożenia mogą zaistnieć na dachu płaskim? Związane one są głównie z możliwością upadku:
  • z krawędzi gotowego dachu,
  • z krawędzi, na której prowadzone są prace,
  • przez otwory lub okna dachowe o niskiej wytrz
Oczywiście sytuacje niebezpieczne pojawiają się dopiero w chwili podjęcia konkretnych prac. Takimi pracami mogą być na przykład:
  • kontrola, konserwacja połaci dachu,
  • konserwacja, serwis urządzeń znajdujących się na dachu (wymienniki klimatyzatorów, urządzenia telefonii komórkowej, windy itp.),
  • odśnieżanie.

Chyba nie istnieje dach płaski, na którym nie byłyby prowadzone żadne z tych prac. Dlatego też każdy dach powinien posiadać stosowne zabezpieczenia, a każdy wykonawca, kierownik robót czy administrator/właściciel budynku może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku stwierdzonych zaniedbań, o sytuacjach wypadkowych nie wspominając. Zarówno polskie, jak i europejskie przepisy dotyczące prac na wysokości określają podstawowe wymagania odnośnie zabezpieczenia miejsca pracy.


Balustrada rozstawiona nad świetlikiem

Przepisy te stanowią, że w pierwszej kolejności, o ile tylko istnieje taka możliwość, należy stosować środki ochrony zbiorowej. Przez środki ochrony zbiorowej rozumie się środki, przeznaczone do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym i pojedynczych osób przed niebezpieczeństwami. W naszym przypadku chodzi o niebezpieczeństwo upadku z wysokości. Środkami spełniającymi ww. definicję są balustrady, zarówno stałe jak i wolnostojące czy przenośne. W rozporządzeniu  ministra infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003, nr 47, poz. 401) w art. 15.2 czytamy: Balustrada, (...), składa się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m i poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m. Wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości.

Miejsca szczególnie niebezpieczne, gdzie ryzyko upadku jest największe i które powinny być zabezpieczone w pierwszej kolejności, to:
  • miejsce wejścia i zejścia z dachu,
  • miejsce pracy zlokalizowane blisko krawędzi dachu lub otworu w dachu (świetlika, włazu itp.).

Miejsce pracy powinno być wydzielone przez balustrady, przejścia i dojścia do miejsc pracy powinny być wyposażone w balustrady opisane w przytoczonym rozporządzeniu.

Wszystkie zabezpieczenia przed upadkami (tj. zabezpieczenie krawędzi) powinny być na tyle mocne, aby mogły zapobiec upadkowi lub zatrzymać spadającą osobę i nie dopuścić do spadania.

Wolnostojące balustrady dachowe
Nowym na polskim rynku i bardzo ciekawym rozwiązaniem kwestii zabezpieczenia krawędzi dachu są wolnostojące balustrady typu KeeGuard, oparte na sprawdzonej zasadzie przeciwwagi. Te niczym nie mocowane do dachu balustrady zapewniają zbiorową ochronę przed upadkiem. Założeniem systemu są przeciwwagi zamocowane na odsuniętych od osi barierki ramionach. Zarówno przeciwwaga, jak i stopa słupka są tak wykonane, aby nie powodować uszkodzenia powierzchni. Taką balustradą można zabezpieczyć czasowo miejsce prowadzonych prac, wydzielić trwale pewne fragmenty dachu, do których zapewniony powinien być częstszy dostęp lub zabezpieczyć dach kompleksowo. Można je stosować na wszelkich rodzajach dachów (do 3° nachylenia), zabezpieczając wszystkie pracujące tam osoby przed upadkami z wysokości wywołanym poślizgnięciami czy potknięciami. W pełni modułowa budowa pozwala swobodnie regulować wysokość i dopasować się do większości spotykanych profili krawędziowych dachu. Fragmenty można łatwo demontować, rozbudowywać i zakładać w miarę potrzeb. Na dachach nie wyposażonych w parapet o minimalnej wysokości do balustrady montowana jest deska krawężnikowa.


Barierki dachowe KeeGuard nie są mocowane do dachu, lecz funkcjonują na zasadzie przeciwwagi

Podobne zabezpieczenia powinny też być zastosowane dla zabezpieczenia przed upadkiem przez świetliki, przeszklone kopuły czy inne otwory dachowe. Wykonane z PCV masy umieszczane są w rogach podstawy okna/świetlika/kopuły, co eliminuje ryzyko uszkodzenia pokryć dachowych. Takie zabezpieczenia pozwalają bezpiecznie prowadzić prace na dachu bez ryzyka upadku przez przeszklone obszary. Dachy o małej wytrzymałości można wyposażyć w aluminiowy system KeeGuard lub zbudować lekkie podesty dostępowe z aluminiowymi barierkami.


Zabezpieczona krawędź dachu

Pamiętajmy, że stosowanie środków ochrony zbiorowej osób pracujących na wysokości powinno być dla nas wszystkich priorytetem. Ten wysoki standard bezpieczeństwa chroni wartości bezcenne – zdrowie i życie ludzkie.

CDN.

Łukasz Tkaczyk
Kee Safety

Źródło: Dachy Płaskie, nr 3 (4) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

System oznakowania stref niebezpiecznych



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich