.
Strona główna | BranżaVIII Ogólnopolski Salon Praktyki Dekarskiej - Program

VIII Ogólnopolski Salon Praktyki Dekarskiej - Program

VIII edycja Ogólnopolskiego Salonu Praktyki Dekarskiej odbędzie się w Łodzi 4–6 marca br. w hali Expo w ramach XXIII Targów Budownictwa Interbud. Wydarzenie to jest miejscem spotkań dekarzy, blacharzy i cieśli z producentami pokryć dachowych, hydroizolacji, systemów odwodnień, stolarki otworowej, systemów odgromowych, akcesoriów, narzędzi, maszyn, systemów zabezpieczeń i artykułów BHP. Pełni funkcje szkoleniowe (warsztaty i pokazy), co pozwala zapoznać się z teorią i praktyką oraz daje uczestnikom możliwość bezpośredniego zadawania pytań dotyczących prezentowanych rozwiązań w sztuce dekarskiej.
www.salondekarski.pl

Organizator:

Interservis Sp. z o.o.
ul. Łąkowa 11
90-562 Łódź
Polska

Sekretariat:

tel. +48 42 637 12 15
tel. +48 42 637 13 59
fax +48 42 639 79 80
e-mail: biuro@interservis.pl

4 i 5 marca 2016 r. (piątek i sobota)


Pokazy i prezentacje
Wyspa Wiedzy – miejsce szkoleń i prezentacji dla inwestorów i wykonawców, współtworzone przez liderów branży dekarskiej, czyli firmy: Fakro, Braas, Rheinzink, Koprinet.

Patronat merytoryczny: Polska Federacja Dekarzy, Blacharzy i Cieśli.

10.30–11.20 Obróbki blacharskie czy dekarskie?

Na dachu spotykają się przedstawiciele kilku tradycyjnych rzemiosł: dekarze, cieśle, blacharze, a od niedawna specjaliści od dachów płaskich. Dachy i technologie są różne – a to przy obróbkach dachy najczęściej ciekną. Kto więc powinien wykonywać obróbki? Jak wygląda „dobra” obróbka? Czy gotowe rozwiązania istniejące na rynku to dobre  rozwiązania? Czy obróbka blacharska podlega gwarancji?

Prowadzący: Igor Pilutkiewicz, Rheinzink Polska Sp. z o.o. Pasjonat komunikacji marek w budownictwie. Marketingowiec wierzący, że „klient nie jest głupi, choć daje się ogłupiać”. Śledzi trendy, bada obietnice produktów i producentów. Wieloletni współpracownik miesięcznika DACHY.

11.20–12.20 Podstawy rzemiosła blacharskiego – czym się różni dach na rąbek skośny od dachu na panel zatrzaskowy „klik”

Szczegóły wykonawcze:
  • obróbka komina,
  • wykonanie okapu,
  • obróbka kosza,
  • lutowanie miękkie jako podstawowa umiejętność blacharska,
  • najczęściej popełniane błędy przy montażu systemu odwodnień
  • obróbek blacharskich.
Prowadzący: Ireneusz Siczek, Rheinzink Polska Sp. z o.o. Wieloletni instruktor-praktyk blacharstwa budolanego. „Guru” rzemiosła blacharskiego dla wielu wykonawców – także za granicą Polski. Miłośnik naturalnych materiałów i trwałych rozwiązań w budownictwie. Autor kilku artykułów i rozwiązań technicznych dla fachowych wydawnictw.

12.30–13.15 „Ciepły” montaż okna dachowego

Firma Fakro zaprezentuje montaż superoszczędnego okna dachowego FTT U8 Thermo wraz z kołnierzem Thermo oraz zestawem izolacyjnym XDP. Dodatkowo zaprezentowany zostanie montaż markizy AMZ Solar, która zasilana jest energią słoneczną. Dla odwiedzających stoisko firma przygotowała szereg atrakcji w postaci ciekawych konkursów i nagród.

Prowadzący: Andrzej Szczygieł, starszy specjalista do spraw szkoleń produktowych. Z firmą Fakro związany od 9 lat, w tym zakresie prowadził szereg szkoleń dla różnych grup zawodowych m.in. architekci, dekarze, studenci, pracownicy naukowi na różne tematy związane z zastosowaniem produktów Fakro.

13.30–13.50 Ogłoszenie laureatów VI edycji konkursu miesięcznika DACHY „Pochwal się dachem” – wręczenie nagród

Prowadzący: Piotr Rożnowicz, redaktor naczelny miesięcznika DACHY. Organizowany od 6 lat konkurs cieszy się coraz większym prestiżem. Laureaci wprost przyznają, że wzmacnia ich pozycję w negocjacjach z klientami i pomaga w zdobywaniu zleceń. Cenią sobie nagrody, ale jeszcze wyżej stawiają możliwość zaprezentowania swoich dokonań na łamach miesięcznika (każdy wyróżniony dach jest opisywany w kolejnych wydania magazynu). Sponsorami nagród są renomowane marki i czołowi producenci.

14.00–14.30 Najczęściej popełniane błędy przy montażu dachówek

Prowadzący: Mariusz Polak, dyrektor regionu centralnego Braas

14.30–15.00 Kosztorys jako przejrzysty załącznik do umowy

Kosztorys w zależności od etapu inwestycji wykonywany jest na zlecenie Inwestora lub Wykonawcy robót. Jest on niezbędnym elementem dokumentacji przy realizowaniu zamówień publicznych, ale przydaje się także i przy prywatnych inwestycjach, gdyż służy do określenia wartości poszczególnych prac budowlanych i może uwzględniać podział kosztów na koszty bezpośrednie (robociznę, materiał oraz pracę sprzętu) oraz koszty pośrednie i zysk.

Prowadzący: mgr inż. Elżbieta Kuźmińska, trener Koprinet sp. z o.o.

15.00–15.30 Dlaczego warto mieć umowę na prace dekarskie? Ile może kosztować inwestora/wykonawcę brak umowy?

Prowadzący: Dariusz Nowicki, Polska Federacja Cieśli Dekarzy i Blacharzy. Dekarz-praktyk. Wieloletni wykładowca Akademii Sztuki Dekarskiej w Żarach i autor wielu artykułów fachowych z zakresu dekarstwa i szacowania kosztów inwestycji. Orzecznik techniczny Polskiej Federacji Cieśli Dekarzy i Blacharzy, współpracujący z rzeczoznawcami, inspektorami nadzoru i architektami.

15.30–16.15 Odbiór wykonanego dachu jako podstawa gwarancji, jak odpowiednio przeprowadzić odbiór wykonanych prac?

Prowadzący: Jerzy Romanow, Polska Federacja Cieśli Dekarzy i Blacharzy,miłośnik Prawa budowlanego i jego zastosowania w praktyce. Orzecznik techniczny Polskiej Federacji Cieśli Dekarzy i Blacharzy posiadający na koncie setki opinii technicznych w zakresie dachów i konstrukcji budowlanych. Propagator rzemiosła dekarskiego, blacharstwa i dekarstwa, wykładowca i autor wielu dokumentacji wykonawczych i rozwiązań technicznych adresowanych do rzeczoznawców, inspektorów nadzoru i architektów.

16.25–17.00 Dachówka karpiówka i łupek jako przykład „szpicy” rzemiosła dekarskiego. Ile kosztuje luksus na dachu

Prowadzący: Krzysztof Kępniak, Polska Federacja Cieśli Dekarzy i Blacharzy, autor wielu dokumentacji wykonawczych i rozwiązań technicznych z użyciem dachówki i łupka opartych na sztuce dekarskiej. Propagator rzemiosła dekarskiego, blacharstwa i dekarstwa, oraz miłośnik zastosowania trwałych i naturalnych materiałów we współczesnym budownictwie.

17.10–17.30 Rzemiosło ciesielskie wczoraj i dziś – dobre przykłady i błędy. Czy się różnią konstrukcje ciesielskie poza ceną?

Prowadzący: mgr inż. Piotr Leń, Dietrichs AG, autor wielu dokumentacji wykonawczych i rozwiązań technicznych dla cieśli z użyciem oprogramowania komputerowego. Miłośnik rzemiosła ciesielskiego i zastosowania naturalnych materiałów we współczesnym budownictwie.

4 marca 2016 r. (piątek) Sala A, I piętro

WARSZTAT 1

10.00–12.00 Błędy w sztuce dekarskiej, teoria i praktyka. Zajęcia zostaną przeprowadzone przy modelach dachów pokrytych dachówką, łupkiem, blachą i jednego modelu dachu płaskiego.

Prowadzący: Stefan Wiluś

WARSZTAT 2

12.15–12.50 Ubezpieczenia dla wykonawców i inwestorów

Prowadzący: Jacek Baranowski, SAGA BROKERS

WARSZTAT 3

13.00–14.00 Prawidłowe użytkowanie sprzętu chroniącegoprzed upadkiem z wysokości

Część teoretyczna – z przykładami.
  • Wprowadzenie – podstawy prawne i przepisy dotyczące prac na wysokości oraz indywidualnego sprzętu chroniące go przed upadkiem z wysokości
  • Zagrożenia podczas prac na wysokości i przyczyny wypadków.
  • Prezentacja sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości w szczególności przy pracach na dachach.
  • Dobór odpowiedniego sprzętu do pracy na wysokości z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy i prawidłowe użytkowanie w szczególności przy pracach na dachach.
  • Prezentacja metod zabezpieczenia przed upadkiem podczas wchodzenia po drabinach na dach budynku (amortyzator z podwójną linką, urządzenia samozaciskowe, samohamowne oraz systemów stałych).
  • Prezentacja zestawu ewakuacyjnego MK-II – ewakuacja z wysokości poszkodowanego.
  • Nadzór nad sprzętem chroniącym przed upadkiem z wysokości i przeglądy okresowe i przed każdym użyciem – zasady wykonywania przeglądów, prowadzenie dokumentacji.
Część praktyczna – ćwiczenia.
  • Prawidłowe zakładanie i regulacja szelek bezpieczeństwa – prezentacja i ćwiczenia w poprawności założenia i wyregulowania szelek przez uczestników szkolenia.
Prowadzący: Jacek Sosnowski, konsultant Protekt

WARSZTAT 4

Szkolenie z wykorzystaniem komputera 14.30–16.30 Kosztorysowanie – to takie proste

Zajęcia dotyczyć będą przedstawienie możliwości wykorzystania programu „Kosztorysowanie Dekarz” do tworzenia kalkulacji ceny za roboty dekarskie. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma przykładowy projekt więźby dachowej, który krok po kroku, zdefiniuje w programie, tworząc pełny kosztorys na roboty budowlane, który będzie mógł przedstawić inwestorowi. Przebieg warsztatów:
  • krótka prezentacja programu z opisem jego funkcjonalności
  • możliwości wykorzystania,
  • objaśnienie podstawowych pojęć funkcjonujących w kosztorysowaniu (cena jednostkowa, narzuty, katalogi nakładcze, itd.),
  • wykonanie przykładowego kosztorysu na podstawie zadanego projektu więźby dachowej wraz z pokryciem i orynnowaniem,
  • przedstawienie, jakie informacje może uzyskać użytkownik programu ze stworzonego kosztorysu (zestawienia materiałów, ilość roboczogodzin, itd.).
Każdy uczestnik warsztatów otrzyma:
  • bezpłatny program do kosztorysowania – „Kosztorysowanie Dekarz” – program na silniku popularnego i chwalonego programu Rodos”,
  • materiały szkoleniowe – „Pierwsze kroki”,
  • materiały promocyjne (długopis, smycz),
  • możliwość skorzystania z konsultacji.
Prowadząca: mgr inż. Elżbieta Kuźmińska, trener Koprinet Sp. z o.o.

Sala B, I piętro

WARSZTAT 5

14.15–15.15 Wybrane systemowe rozwiązania Festool dla branży dekarskiej i budownictwa drewnianego
  • Wiercenie i wkręcanie – rozwiązania systemowe Festool,
  • cięcie drewna i materiałów drewnopochodnych,
  • cięcie materiałów dekarskich (dachówki ceramiczne, betonowe, łupek...).
  • odsysanie pyłów podczas prac budowlanych prowadzonych przy użyciu elektronarzędzi.
Prowadzący: część teoretyczna: mgr inż. budownictwa Tomasz Żurkowski, rzeczoznawca techniczny w firmie Festool, część praktyczna: technik technologii drewna Radosław Ostałowski (współprowadzący Akademię Ciesielską)

5 marca 2016 r. (sobota) SALA A I piętro

WARSZTAT 2

12.15–12.50 Ubezpieczenia dla wykonawców i inwestorów

Prowadzący:
Jacek Baranowski, Saga Brokers


WARSZTAT 8

13.00–14.00 Precyzyjne zestawienia materiałowe konstrukcji dachowych, podstawą prawidłowej wyceny kosztów inwestycji

Zapoznanie z możliwościami systemu projektowego Dietrichs jako profesjonalnego narzędzia pracy dla firm dekarsko-ciesielskich:
  • omówienie zagadnień związanych z automatycznym generowaniem zestawień powierzchni dachu, zestawień łat i dachówek w oparciu o różne kształty dachu oraz modele dachówek,
  • zapoznanie z ogólnymi regułami tworzenia konstrukcji dachu w środowisku projektowym Dietrich’s
  • zasady tworzenia zoptymalizowanych list materiałowych na podstawie wcześniej przygotowanej więźby dachowej
  • Prowadzący: Leszek Kołtun, Dietrichs Polska – specjalistyczne oprogramowanie dla firm dekarsko–ciesielskich.
WARSZTAT 9

14.30–15.30 Łupek – technologia i zastosowanie w architekturze XXI wieku

Prowadzący: Krzysztof Kępniak, autor wielu dokumentacji wykonawczych i rozwiązań technicznych, które stały się kanonem w dekarstwie łupkowym. Wykonawca kilkudziesięciu dachów z łupka naturalnego.

SALA C I piętro


WARSZTAT 4

14.30–16.30 Kosztorysowanie – to takie proste

Prowadząca: mgr inż. Elżbieta Kuźmińska, trener Koprinet Sp. z o.o.

Sala B, I piętro

WARSZTAT 5

14.15–15.15 Wybrane systemowe rozwiązania Festool dla branży dekarskiej i budownictwa drewnianego.

4 i 5 marca 2016 r. Warsztaty na stoiskach firmowych


Stoisko Ottensten Polska
15.30–16.30 Przegląd najpopularniejszych narzędzi ręcznych, pneumatycznych i gazowych wykorzystywanych w dekarstwie


Szkolenie będzie miało charakter praktyczny, wszyscy uczestnicy szkolenia będą mogli sprawdzić praktyczne działanie prezentowanych narzędzi.
Prezentowane marki narzędzi: Senco, 4PRO, Max, Stinger.
Rodzaje prezentowanych narzędzi:
  • gwoździarki pneumatyczne i gazowe,
  • zszywacze pneumatyczne, młotkowe i ręczne
  • papiarki ręczne i pneumatyczne
  • wkrętarki akumulatorowe
  • mobilne kompresory
  • gwoździarki MAX Wysokie Ciśnienie (23 bar)
  • gwoździarki do profili ciesielskich BMF
Prowadzący: Emil Mielczarek, konsultant handlowy firmy Ottensten Polska.

Stoisko PSD – oddział łódzki
Pokrycie dachu blachodachówką „Janosik”

Prowadzący: Grzegorz Partyka, przedstawiciel firmy Blachotrapez
Detale dachu pokrytego karpiówką:
  • obróbka komina,
  • obróbka kosza,
  • obróbka przejścia dachowego,
  • obróbki boczne na nokach.
Prowadzący: Andrzej Wilhelmi, PSD – oddział łódzki

Dach kompozytowy – montaż i obróbka dachówki kompozytowej
Prowadzący:
Piotr Kazub, przedstawiciel firmy TiLeCo.

Stoisko Pagart
Prezentacja gwoździarek gazowych i narzędzi firmy Rawl Rawl
ww90ch to gazowa gwoździarka do lekkich konstrukcji drewnianych oraz przeznaczona do prac związanych z łatowaniem
dachu. Podczas całego czasu trwania Salonu Pagart zaprasza do wypróbowania sprzętu Rawl.
Prowadzący: Łukasz Piechocki

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich