Spadek wolumenu prac modernizacyjnych na dachach płaskich?
Wielkość rynku pokryć dachowych w Polsce w 2019 r. wynosi ponad 60 mln m2 - taką informację przynosi najnowszy raport PMR "Rynek pokryć dachowych w Polsce 2019. Analizy i prognozy rozwoju na lata 2019-2024". Zaprezentowane w nim wyniki badania firm dekarskich wskazują, że segment dachów płaskich dotknął spadek wolumenu prac modernizacyjnych, co miało wpływ na dynamikę całego rynku pokryć dachowych w ostatnich latach.
Spadek wolumenu prac modernizacyjnych na dachach płaskich
W raporcie PMR "Rynek pokryć dachowych w Polsce 2019. Analizy i prognozy rozwoju na lata 2019-2024", szacujemy, że w 2018 r. wielkość rynku pokryć dachowych w Polsce wyniosła około 59 mln m2 (spadek w stosunku do poprzedniego roku). Na dynamikę rynku w 2018 r. wpływ miała mniejsza powierzchnia budynków niemieszkalnych oraz niewielki wzrost powierzchni budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania.
Nie bez znaczenia jest też spadek wolumenu prac modernizacyjnych wykonywanych przez firmy dekarskie na dachach płaskich. Jak wynika z naszych badań, o ile w przypadku dachów spadzistych w ciągu ostatnich pięciu lat udział prac modernizacyjnych w metrażu wszystkich zleceń firm dekarskich utrzymuje się na podobnym poziomie, o tyle w przypadku dachów płaskich obserwujemy wyraźny spadek wolumenu prac modernizacyjnych.
W 2019 r. spodziewamy się odbicia na rynku. W przypadku dachów spadzistych wynika to z zakładanego przyśpieszenia w oddawanej powierzchni użytkowej nowych budynków jednorodzinnych, zaś wzrost dla dachów płaskich wspierany będzie głównie rosnącą powierzchnią oddawaną do użytkowania w budownictwie niemieszkaniowym (co zakładamy m.in. z uwagi na rekordową liczbę pozwoleń na budowę w segmencie hotelowym w 2018 r. i silnym ożywieniem w segmencie magazynowym).
Pokrycia metalowe numerem 1 na dachach spadzistych
Jak wynika z najnowszego badania, największy udział w metrażu wykonywanych prac dotyczących dachów spadzistych utrzymały materiały metalowe, które pod tym względem wyprzedziły materiały ceramiczne już w 2016 r. Firmy dekarskie pracujące na zlecenie firm i instytucji, częściej niż przeciętnie wskazują na stosowanie pokryć ceramicznych na dachach spadzistych, przy rzadszym wykorzystaniu materiałów metalowych. W przypadku zleceń od klientów indywidualnych jest odwrotnie - częściej stosowane są materiały metalowe niż ceramiczne.
Pokrycia bitumiczne z coraz mniejszym udziałem na dachach płaskich
Najpopularniejszym pokryciem dachów płaskich, pozostają pokrycia bitumiczne, ale ich udział w metrażu wykonywanych prac spadł w ostatnich latach. Wyniki najnowszego badania PMR przeprowadzonego w kwietniu 2019 r. wskazują, że spadł on do poziomu niższego niż 50%.
Spadek ten odbył się na korzyść pokryć metalowych oraz zyskujących na popularności pokryć membranowych. Na stosowanie materiałów bitumicznych nie ma większego znaczenia ani wielkość firmy dekarskiej, ani rodzaj zleceniodawcy prac. W przypadku pokryć metalowych, częściej stosują je firmy dekarskie pracujące na zlecenie inwestorów indywidualnych niż firm i instytucji, z kolei w przypadku pokryć membranowych jest odwrotnie - częściej są stosowane w przypadku zleceń od firm i instytucji, niż w przypadku zleceń od klientów indywidualnych.
Autor:
Szymon Jungiewicz
Construction Business Unit Director, PMR
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |