.
Strona główna | BranżaOgólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Budowlanych

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Budowlanych

"Szkolnictwo zawodowe po reformie - nowe zadania i kierunki działań. Współpraca edukacji z przemysłem" - pod takim hasłem zorganizowano czterodniowe obrady (3-6 stycznia 2013 r.), które odbywały się w centrum konferencyjnym FAKRO w hotelu Activa w Muszynie.


FAKRO buduje współpracę firm budowlanych ze szkołami kształcącymi branżowych fachowców. O nowych zadaniach i kierunkach działań po reformie szkolnictwa zawodowego oraz o "współpracy edukacji z przemysłem" dyskutowali uczestnicy zorganizowanej przez firmę FAKRO Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Budowlanych.

W czterodniowych obradach (3-6 stycznia 2013), które odbywały się w centrum konferencyjnym FAKRO w hotelu Activa w Muszynie, uczestniczyli przedstawiciele ponad pięćdziesięciu placówek z czternastu województw, kształcących przyszłych fachowców oraz kilkanaście firm związanych z branżą budowlaną. W konferencji uczestniczyli także członkowie Rady Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Główny akcent w licznych spotkaniach położono na określenie najlepszych form współpracy szkolnictwa zawodowego z potencjalnymi pracodawcami. Zarówno nauczyciele jak i przedstawiciele przedsiębiorstw zgodnie przyznawali, że celem głównym szkolnictwa zawodowego jest kształcenie przyszłych fachowców, których wiedza i umiejętności byłyby zgodne z zapotrzebowaniem i oczekiwaniami rynku pracy.

"Szkoły budowlane muszą dziś sprostać nowym rynkowym trendom i wyposażyć swoich absolwentów w nowoczesne narzędzie pomocne w znalezieniu pracy" - mówił podczas konferencji Paweł Kołbon - szef Działu Szkoleń FAKRO i inicjator konferencji. "Jako przedsiębiorstwo związane z branżą budowlaną doskonale wiemy, jak ważne jest profesjonalne przygotowanie młodych ludzi, którzy dzięki gruntownej edukacji w przyszłości mogą być doskonałymi fachowcami. Właśnie dlatego tak chętnie angażujemy się we współpracę ze szkołami budowlanymi. Rokrocznie firma FAKRO organizuje cykl szkoleń dla uczniów i nauczycieli z całej Polski. To edukacyjne przedsięwzięcie niesie ze sobą obopólne korzyści. Współczesne podręczniki przedmiotów zawodowych nie nadążają za rozwojem technologicznym branży budowlanej. Dzięki organizowanym przez FAKRO zajęciom uczniowie szybko aktualizują swoją wiedzę na temat materiałów budowlanych i montażu okien. To z pewnością ułatwi im w przyszłości start na rynku pracy. Z drugiej strony, szkolenia sprzyjają promocji marki i produktów firmy. Przyjeżdżający do FAKRO młodzi ludzie stanowią potencjalnych fachowców branży budowlanej, którzy znając produkty, chętniej polecą je w przyszłości klientom".

Program organizowanych przez FAKRO zajęć obejmuje nie tylko poznanie cyklu produkcyjnego okien dachowych i prezentacje multimedialne oferty handlowej nowosądeckiej firmy. Jego uzupełnienie stanowią pokazy montażu okien i ćwiczenia praktyczne. W ramach tego edukacyjnego przedsięwzięcia FAKRO odwiedziło już kilkuset uczniów ze szkół budowlanych. Ważnym elementem konferencji była prezentacja związanej z FAKRO Fundacji "Pomyśl o przyszłości", poświęcona zagadnieniom związanym z obywatelską edukacją ekonomiczną.

"Ostatnio w mediach dyskutuje się o możliwościach zminimalizowanie skutków kryzysu gospodarczego. Naszym zdaniem w Polsce, w czasie kryzysu, trzeba edukować społeczeństwo, prowadząc swojego rodzaju prace u podstaw, którą należy rozpocząć właśnie od uczniów - tłumaczy dyrektor Fundacji Bożena Damasiewicz, i dodaje: "Wielu Polaków nadal żyje w przekonaniu, że za wszystko odpowiedzialne jest państwo. Brak znajomości podstaw ekonomii sprawia, że przeciętny obywatel nie potrafi korzystać z szans, jakie stwarza gospodarka wolnorynkowa, bo nie rozumie jej mechanizmów. Chcemy to zmieniać".

To właśnie dlatego powstała Fundacja "Pomyśl o przyszłości", która zajmuje się propagowaniem wiedzy ekonomicznej wśród polskiego społeczeństwa. Sojusznikiem i wielkim orędownikiem przedsięwzięcia został Prezes Zarządu FAKRO Ryszard Florek. Fundacja działa już od roku, ale nie wystartowała "od zera". Kilka lat temu w FAKRO narodził się projekt edukacji ekonomicznej "Inteligentny Portfel", propagowany w formie prezentacji przy okazji specjalistycznych szkoleń organizowanych przez firmę.

Pomysł zyskał wielu sprzymierzeńców wśród sprzedawców, dekarzy i architektów, a także odwiedzających FAKRO uczniów szkół budowlanych. Teraz Fundacja "Pomyśl o przyszłości", chce podjąć współpracę z "budowlankami" na szerszą skalę. Do Fundacji zwraca się coraz więcej szkół, które są zainteresowane udziałem w szkoleniu. Uczestniczący w konferencji dyrektorzy szkół budowlanych oraz przedstawiciele branżowych przedsiębiorstw pomysł propagowania obywatelskiej edukacji ekonomicznej uznali za bardzo dobry i nowatorski.

"Fundacja trafiła w edukacyjną, informacyjną niszę - zgodnie podkreślali uczestnicy zorganizowanej przez FAKRO konferencji. Nasze uznanie wzbudziła poprowadzona przez współpracowników Fundacji interaktywna prezentacja, która w prosty sposób przybliża mechanizmy rządzące gospodarką i uświadamia potrzebę budowania społeczeństwa obywatelskiego. Konieczne jest budowanie w nas Polakach świadomości, że państwo to ekonomiczna wspólnota. Jeśli będziemy współdziałać, możemy przyczynić się do trwałego wzrostu gospodarczego. Szkoda, że nie mówią o tym ani politycy, zajęci wyłącznie myślą o wygraniu kolejnych wyborów, ani media, które coraz częściej zapominają, że ich misją jest także edukacja".

Ogólnopolską Konferencję Dyrektorów Szkół Budowlanych firma FAKRO zorganizowała już po raz piąty. Kolejne edycje spotkań przedstawicieli szkolnictwa zawodowego cieszą się coraz większym zainteresowaniem W tym roku konferencję swoim patronatem objęła Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.

Źródło i zdjęcie: FAKRO
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Odwodnienia zewnętrzne dachów o pokryciu bitumicznym Odwodnienia dachów płaskich - najczęściej popełniane błędy Trwały taras Jak dobrać papę termozgrzewalną? Bezpieczne odwadnianie awaryjne dachów płaskich przez attykę Obciążenie śniegiem obiektów budowlanych Świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych Stropodachy płaskie na blachach fałdowych z pokryciem z tworzyw sztucznych Zwody instalacji odgromowej na dachach budynków Odporność ogniowa warstwowych przekryć dachowych Membrana dachowa Dachgam - Niezawodny materiał na dachy płaskie Membrany hydroizolacyjne z PVC - zasady układania Kształtowanie spadków w termoizolacji dachu płaskiego Płynna folia hydroizolacyjna Enkopur Sąd pod papą Zakład papy na dwa razy Zielona ściana. Nowe rozwiązanie systemowe Optigrun Tarasy i balkony. Technologia płynnych folii firmy Enke-Werk Stan przedawaryjny płyty balkonowej i projekt naprawy Jaka jest wytrzymałość dachu płaskiego i ile ona kosztuje? Architektura ogrodowa z zielonymi dachami Łączniki dachowe Mocowania na dachach płaskich zgodnie z nową normą wiatrową - Wytyczne DAFA Podciśnieniowy system odwodnień dachów płaskich Ocieplenie stropodachu bez mostków termicznych Technologie dachów użytkowych na bazie membran epdm Bezpieczeństwo pożarowe przekryć dachowych Innowacyjna powłoka ochronno-dekoracyjna na balkony i tarasy Enketop Hydroizolacja stropu garażu podziemnego Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich